2020 Brütten – Nete, Netten – Brüte Ücret Hesaplaması

2020 Brütten – Nete, Netten Brüte Ücret Hesaplaması

Bu dosyada ücret vergi hesaplamasına ilişkin örnekler verilmiştir. Örneğin birisi, Brütten-Nete dir. Bu kolay bir hesaplamadır. Diğeri ise Netten-Brüte hesaplamasıdır. Bu biraz karışıktır.

Eğer tamamen formüllere dayanarak hesaplanacaksa,  formül doğrudan doğruya veya dolaylı bir şekilde kendi hücresine başvurmak zorunda kalacaktır. Buna döngüsel başvuru adı verilir. Bazı hallerde döngüsel başvuru bilinçli olarak değil de yapılan bir hata sonunda ortaya çıkmış olabilir. Ancak bu durumda bilinçli olarak yapılmak zorundadır. Buna DÖNGÜSEL BAŞVURU  – CIRCULAR REFERENCE İterasyon (yineleme) yöntemi denir. Bu dosyada bu yöntem kullanılmamıştır.

Netten-Brüte hesaplamasında, Goal Seek – Hedef Ara uygulaması kullanılmıştır.

Bir formülden istediğimiz sonucu biliyorsak, ancak bu sonucu elde etmek için formülün hangi giriş değerine ihtiyaç duyduğundan emin değilsek Goal Seek – Hedef Ara uygulamasını kullanırız.

Toplu halde hücreleri değiştirmek için de aşağıdaki makro kodları kullanılmıştır.

Sub Brut()

Dim aln As Range

With Sheets(“Netten-Brüte”)

    For Each aln In .Range(“L3:L” & .Cells(Rows.Count, 3).End(xlUp).Row)

            aln.GoalSeek Goal:=aln.Offset(0, 1), ChangingCell:=aln.Offset(0, -10)

            Next aln

    End With

End Sub

Not: Bu dosyadaki bilgiler, özellikle Excel hesaplamaları ve  uygulamalarına yönelik olup; bilgi amaçlıdır. Herhangi bir sorumluluk kabul edilmez.

 

Dosya:

Brütten -Nete-Netten Brüte Ücret-2020

admin

Kamuda, yurt içi ve yurt dışı görevlerde 37 yıl çalışmamın ardından 2013 yılında emekli oldum. 1989 yılında hem bilgisayarla ve hem de Lotus123 tanıştım. İşlerimi yapmada pek çok programdan yararlandım. En son Microsoft Office ile devam ettim. Çalışma hayatımda, Microsft Office bana çok yardımcı Olmuştur. Özellikle Excel ile ve Acces ile veri tabanlarımın tutulmasından analizlerine kadar, Word ile yazışmalarımın yapılmasında, sunumlarım için ise Power Point etkin araçlar olmuştur. Excel, bana çalışmalarımda etkin, doğru ve hızlı sonuçlar elde etmemi sağlamıştır. Çalışma hayatımda bu durum, Bilgi İşlem Bölümünün bana sağlayamayacağı kadar kolaylıklar ve en önemlisi bana hazır olarak gelen programları test etme ve kullanabilirliklerinin ortaya çıkarılmasında oldukça yararları olmuştur. Yılların bana verdiği bu deneyimlerle ve değişik alanlarda üyesi olduğum sitelerden gelen sorulara verdiğim yanıtlarla oluşturduğum çalışmalarımı paylaşmaya çalışıyorum. Bu konuda hep fikrim sorulmuştur. Nasıl bir yol izlenmesini önerirsiniz gibi. Önerim şu; İşinizi iyi, doğru ve hızlı yapmak mı istiyorsunuz? O zaman bu tür ofis programlarını iyi kullanmaya bakınız. Kimse sizden programcı olmayı beklemiyor. Programcılar da kafanızdaki problemi ve işinizi tam olarak bilemeyeceklerinden size üretilen programlar; arzu ettiğiniz biçimde olmayabilirler. Yine programcılar programlarını yapsınlar. Ancak, programda bir hata veya arıza olduğunda hazırlıklı değilseniz., yarı yolda kalırsınız. O zaman ne yapacaksınız? Programcıları mı arayacaksınız.? Bunu yapan programcı da bu işe bakmıyor veya ayrılmış olabilir. Bu durumda kendinize güveneceksiniz. Çünkü sizin bir çalışmanız vardır. Bu amatörce de olsa sizi yarı yolda bırakmayacaktır. Umarım bu sitede eklediğim dosya ve bilgiler, kullanıcılara ve ziyaretçilere yararlı olur. Saygılarımla... İdris SERDAR

You may also like...

Bir cevap yazın