AND-OR FONKSİYONLARININ DİZİ FORMÜLLERİNDE KULLANINMI

AND-OR FONKSİYONLARININ DİZİ FORMÜLLERİNDE KULLANINMI

Excelin mantıksal fonksiyonlarından olan AND (VE) veOR (YADA) fonksiyonları Dizi Formülleri ve SUMPRODUCT (Topla.Çarpım) formülünde kullanıldığında yanlış sonuçlar üretmektedir. Bu nedenle dizi formüllerinde dosyada belirtildiği şekilde kullanımları tercih edilmelidir.

 

Örnek Dosya:

AND-OR FONKSİYONLARININ DİZİ FORMÜLLERİNDE KULLANINMI

 

 

 

admin

Kamuda, yurt içi ve yurt dışı görevlerde 37 yıl çalışmamın ardından 2013 yılında emekli oldum. 1989 yılında hem bilgisayarla ve hem de Lotus123 tanıştım. İşlerimi yapmada pek çok programdan yararlandım. En son Microsoft Office ile devam ettim. Çalışma hayatımda, Microsft Office bana çok yardımcı Olmuştur. Özellikle Excel ile ve Acces ile veri tabanlarımın tutulmasından analizlerine kadar, Word ile yazışmalarımın yapılmasında, sunumlarım için ise Power Point etkin araçlar olmuştur. Excel, bana çalışmalarımda etkin, doğru ve hızlı sonuçlar elde etmemi sağlamıştır. Çalışma hayatımda bu durum, Bilgi İşlem Bölümünün bana sağlayamayacağı kadar kolaylıklar ve en önemlisi bana hazır olarak gelen programları test etme ve kullanabilirliklerinin ortaya çıkarılmasında oldukça yararları olmuştur. Yılların bana verdiği bu deneyimlerle ve değişik alanlarda üyesi olduğum sitelerden gelen sorulara verdiğim yanıtlarla oluşturduğum çalışmalarımı paylaşmaya çalışıyorum. Bu konuda hep fikrim sorulmuştur. Nasıl bir yol izlenmesini önerirsiniz gibi. Önerim şu; İşinizi iyi, doğru ve hızlı yapmak mı istiyorsunuz? O zaman bu tür ofis programlarını iyi kullanmaya bakınız. Kimse sizden programcı olmayı beklemiyor. Programcılar da kafanızdaki problemi ve işinizi tam olarak bilemeyeceklerinden size üretilen programlar; arzu ettiğiniz biçimde olmayabilirler. Yine programcılar programlarını yapsınlar. Ancak, programda bir hata veya arıza olduğunda hazırlıklı değilseniz., yarı yolda kalırsınız. O zaman ne yapacaksınız? Programcıları mı arayacaksınız.? Bunu yapan programcı da bu işe bakmıyor veya ayrılmış olabilir. Bu durumda kendinize güveneceksiniz. Çünkü sizin bir çalışmanız vardır. Bu amatörce de olsa sizi yarı yolda bırakmayacaktır. Umarım bu sitede eklediğim dosya ve bilgiler, kullanıcılara ve ziyaretçilere yararlı olur. Saygılarımla... İdris SERDAR

You may also like...

1 Response

 1. Adem Özkan dedi ki:

  Merhabalar, ben excelde bir formül oluşturmak istiyorum ama yazılarınızı okumama rağmen beceremedim 🙂 Yapmak istediğim şu:
  100 den küçük ve 100 e eşit sayıları 100’e
  101 den büyük 110 dan küçük ve eşitse 110 a
  111 den büyük 120 den küçük ve eşitse 120 ye diye bir dizi yapmak istiyorum ve böylece 200 e kadar devam ettirmeyi düşünüyorum. Birkaç satır mantığını yazarsanız sevinirim.
  Emeklerinize sağlık.

Bir cevap yazın