Binde (‰0 veya 0‰ ) Şeklinde Yazma ve İşlem Yapma

Binde (‰0 veya 0‰ ) Şeklinde Yazma ve İşlem Yapma

SORU:

Binde (‰0 veya 0‰ ) Şeklinde Yazma ve İşlem Yapma

Değerli Arkadaşlar Hayırlı Sabahlar Yapılması istenen: A1 hücresinde 17000,00 TL yazıyor. A2 hücresine bindelik tutar yazıyor A3 hücresine de A1 deki tutarın A2 deki binde değerini alacak. Talebim ise : A2 hücresine 10 yazıldığı zaman otomatik olarak ‰10 yazacak. A2 hücresine 1 yazıldığı zaman otomatik olarak ‰1 yazacak. A2 hücresine 5 yazıldığı zaman otomatik olarak ‰5 yazacak. A3 hücresine de A1 deki tutarın A2 deki yazılı bindelik değeri alınacak. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz? Teşekkür eder yardımlarınızı bekliyorum.

YANIT:

Excel’de hücre biçimlendirilmesi, 0,00% yapıldığında, hücreye yazılan sayı örneğin 3,00% görünmesine rağmen esasen sayı 0,03’tür.

Binde için hücre biçimlendirmesini ‰0 veya 0‰ yaptığımızda hücreye girilen sayı binde değil kendisi olmaktadır. Örneğin ‰15 sayısı 0,015 değil, 15’tir.

Bu sadece görüntüdür. Bununla yapılacak işlemler hatalı sonuç üretir. Bunu gidermek için:

1. Çıkan sonucu 1000’e bölmek.

2. Sonuç hücresinin biçimini #.##0,##0. şeklinde yapmak.

3.
Function Format(hcr As Range) As String
Format = hcr.NumberFormat
End Function

Kullanıcı Tanımlı Fonksiyon (KTF) kullanarak hücre biçimine göre işlemi sağlamak.

Dosya:

binde

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>