Bir Alan adının kapsamı (scope)

Bir Alan adının kapsamı (scope)

Bütün adların, belirli bir çalışma sayfası (yerel çalışma sayfası düzeyi ) veya çalışma kitabının tamamı (genel çalışma kitabı düzeyi ) için bir kapsamı vardır. Bir adın kapsamı, adın niteliksiz olarak tanındığı konumdur.

Örneğin:

Alan_2 gibi bir ad tanımladıysak ve bu adın kapsamı (scope) Sayfa1 ise, ve bu ad, nitelenmemişse yalnızca Sayfa1’de tanınır. Diğer sayfalarda tanınmaz.

Başka bir çalışma sayfasında yerel çalışma sayfası adı kullanmak için bu adın önüne aşağıdaki örnekte gösterildiği gibi çalışma sayfasının adını ekleyerek adı niteleyebiliriz:

Sayfa1!Alan_2 gibi.(Excel 2003 ve öncesinde olduğu gibi.)

Alan_1 gibi bir ad tanımladıysak ve bu adın kapsamı (scope) çalışma kitabıysa, söz konusu ad o çalışma kitabındaki bütün çalışma sayfaları için tanınır. Ancak başka bir çalışma kitabı için tanınmaz.
Bir ad, kapsamı içinde her zaman benzersiz olmalıdır. Excel, kendi kapsamında benzersiz olmayan bir ad tanımlamamıza izin vermez. Ancak aynı adı farklı kapsamlarda kullanabiliriz. Örneğin, aynı çalışma kitabında kapsamı Sayfa1, Sayfa2 ve Sayfa3 olan Alan_3 gibi bir ad tanımlayabiliriz. Adların hepsi aynı olsa da her biri kendi kapsamında benzersizdir.

Alan_3 adını kullanan bir formülün yerel çalışma sayfası düzeyinde her zaman aynı hücrelere başvuruda bulunduğundan emin olmak için bunu yapabiliriz.

Genel çalışma kitabı düzeyi için de Alan_3 adının aynısını tanımlayabiliriz, ancak yine kapsam benzersizdir. Ancak bu durumda bir ad çakışması olabilir. Bu çakışmayı gidermek için, Excel varsayılan olarak çalışma sayfası için tanımlanan adı kullanır, çünkü yerel çalışma sayfası düzeyi genel çalışma kitabı düzeyinden önce gelir. Bu önceliği geçersiz kılmak ve çalışma kitabının adını kullanmak istiyorsak, çalışma kitabı adının başına aşağıdaki örnekte gösterildiği gibi bir ek getirerek belirsizliği ortadan kaldırabiliriz:

Alan adlarında kapsam(scope)!Alan_3

Ad çakışması olduğunda her zaman yerel adı kullanan ve geçersiz kılınamayan ilk çalışma sayfası dışında, çalışma kitabındaki tüm çalışma sayfalarının yerel çalışma sayfası düzeyini geçersiz kılabiliriz.

Örnek çalışma ekte.

Alan adlarında kapsam(scope)

 

admin

Kamuda, yurt içi ve yurt dışı görevlerde 37 yıl çalışmamın ardından 2013 yılında emekli oldum. 1989 yılında hem bilgisayarla ve hem de Lotus123 tanıştım. İşlerimi yapmada pek çok programdan yararlandım. En son Microsoft Office ile devam ettim. Çalışma hayatımda, Microsft Office bana çok yardımcı Olmuştur. Özellikle Excel ile ve Acces ile veri tabanlarımın tutulmasından analizlerine kadar, Word ile yazışmalarımın yapılmasında, sunumlarım için ise Power Point etkin araçlar olmuştur. Excel, bana çalışmalarımda etkin, doğru ve hızlı sonuçlar elde etmemi sağlamıştır. Çalışma hayatımda bu durum, Bilgi İşlem Bölümünün bana sağlayamayacağı kadar kolaylıklar ve en önemlisi bana hazır olarak gelen programları test etme ve kullanabilirliklerinin ortaya çıkarılmasında oldukça yararları olmuştur. Yılların bana verdiği bu deneyimlerle ve değişik alanlarda üyesi olduğum sitelerden gelen sorulara verdiğim yanıtlarla oluşturduğum çalışmalarımı paylaşmaya çalışıyorum. Bu konuda hep fikrim sorulmuştur. Nasıl bir yol izlenmesini önerirsiniz gibi. Önerim şu; İşinizi iyi, doğru ve hızlı yapmak mı istiyorsunuz? O zaman bu tür ofis programlarını iyi kullanmaya bakınız. Kimse sizden programcı olmayı beklemiyor. Programcılar da kafanızdaki problemi ve işinizi tam olarak bilemeyeceklerinden size üretilen programlar; arzu ettiğiniz biçimde olmayabilirler. Yine programcılar programlarını yapsınlar. Ancak, programda bir hata veya arıza olduğunda hazırlıklı değilseniz., yarı yolda kalırsınız. O zaman ne yapacaksınız? Programcıları mı arayacaksınız.? Bunu yapan programcı da bu işe bakmıyor veya ayrılmış olabilir. Bu durumda kendinize güveneceksiniz. Çünkü sizin bir çalışmanız vardır. Bu amatörce de olsa sizi yarı yolda bırakmayacaktır. Umarım bu sitede eklediğim dosya ve bilgiler, kullanıcılara ve ziyaretçilere yararlı olur. Saygılarımla... İdris SERDAR

You may also like...

Bir yanıt yazın