Böl ve Topla

Böl ve Topla

Bilindiği gibi. SUMPRODUCT – TOPLA.ÇARPIM  fonksiyonu, sütun ve satır sayısı aynı olmak kaydıyla birden fazla matrisin, aynı sütunlarının birbirleri ile çarpımının toplamını ifade eder. Başka bir anlatımla, verilen dizi formatında yer alan alanların içindeki sayıların birbirleriyle karşılıklı olarak çarpımlarının toplamlarını verir.

Bunun tersi olan, verilen dizi formatında yer alan alanların içindeki sayıların birbirleriyle karşılıklı olarak bölümlerinin toplamlarını verecek özel bir fonksiyon bulunmamaktadır.

Burada yine  SUMPRODUCT – TOPLA.ÇARPIM işlevi mantığı devreye girecektir. Bölme sonucunda hata yoksa, =SUMPRODUCT(Dizi1/Dizi2) veya =SUMPRODUCT(Dizi1*1/Dizi2) şeklinde uygulamak mümkündür. Bölme sonucunda hata varsa, hatayı yok sayarak değişik şekillerle formüle ederek çözüm bulunur.

 

Dosya:

böltopla

 

 

 

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>