Boşluksuz Data Validation – Veri Doğrulama

Boşluksuz Data Validation – Veri Doğrulama

Data Validation – Veri Doğrulama ile hücrede açılır liste yaparken kaynak listede boşluk varsa, bu açılır listeye de yansır.

Bu istenmeyen durumdan kurtulmak için bu dosyada pek çok yöntem ele alınacaktır.

Burada şunu hatırlatmakta yarar var pek çok kişi tarafından yanlış algılanan bir durum olan Ignore blankBoşluğu yoksay ‘dır.
Bu seçenek Data Validation – Veri Doğrulamada boşlukları yok etmez.

Boş (null) değerlerle yapılması istenilen işlemi belirtmek için, Ignore blank – Boşluğu yoksay onay kutusu seçilir veya kutu boş bırakılır.
İzin verilen değerlerin tanımlı ada sahip bir hücre aralığını temel alıyorsa ve bu aralığın herhangi bir yerinde boş bir hücre varsa, Ignore blankBoşluğu yoksay onay kutusunun seçilmesi doğrulama hücresine herhangi bir değerin girilmesine izin verir. Bu durum, doğrulama formülleri ile başvuruda bulunulan hücreler için de geçerlidir: Başvuruda bulunulan bir hücre boşsa, Ignore blankBoşluğu yoksay onay kutusunun seçilmesi doğrulanan hücreye herhangi bir değerin girilmesine izin verir.

Amaç: Boşluklu listeyi boşluksuz hale getirditen sonra boşluksuz hale gelen listeyi Data Validation – Veri Doğrulama’da kullanmak.

 

Dosya:

boşluksuzveridoğrulama

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>