Dizi – Array Formülleri

Dizi – Array Formülleri

 

Formüller CTRL+SHIFT+ENTER tuşlarına basılarak girildiğinden, bunlara CSE formülleri de denir.

Bir dizi formülü çok sayıda hesaplama yapabilir ve sonra tek bir sonuç veya çok sayıda sonuç verebilir.

Dizi formülleri, dizi bağımsız değişkenleri olarak bilinen iki veya daha fazla değer kümesi üzerinde işlem yapar. Her bir dizi bağımsız değişkeninin aynı sayıda satırı ve sütunu olması gerekir.

Formül, CTRL+ÜST KARAKTER+ENTER (CTRL+SHIFT+ENTER) tuşlarına aynı anda basılarak girilirler. Bu tuş bileşimine basmadan girilen dizi formülleri, diğer formüllerin oluştuğu şekilde olur.

Her sabit değeri çalışma sayfasındaki ayrı bir hücreye girilmemiş olması durumunda, dizi sabitleri başvuruların yerine kullanılabilir.

Yerleşik fonksiyonların bazıları dizi formülleridir ve doğru sonuçların alınması için diziler halinde girilmeleri gerekir.

Dikkat edilmesi gereken hususlar:

• Her bir dizi bağımsız değişkeninin aynı sayıda satırı ve sütunu olması gerekir.

• Formül, CTRL+ÜST KARAKTER+ENTER (CTRL+SHIFT+ENTER) tuşlarına aynı anda basılarak girilirler.

•  {.. } parantezlerini elle girmeyiniz. Formül çalışmaz.

 

Örnek Dosya:

dizi-array formülü

 

 

 

 

 

 

admin

Kamuda, yurt içi ve yurt dışı görevlerde 37 yıl çalışmamın ardından 2013 yılında emekli oldum. 1989 yılında hem bilgisayarla ve hem de Lotus123 tanıştım. İşlerimi yapmada pek çok programdan yararlandım. En son Microsoft Office ile devam ettim. Çalışma hayatımda, Microsft Office bana çok yardımcı Olmuştur. Özellikle Excel ile ve Acces ile veri tabanlarımın tutulmasından analizlerine kadar, Word ile yazışmalarımın yapılmasında, sunumlarım için ise Power Point etkin araçlar olmuştur. Excel, bana çalışmalarımda etkin, doğru ve hızlı sonuçlar elde etmemi sağlamıştır. Çalışma hayatımda bu durum, Bilgi İşlem Bölümünün bana sağlayamayacağı kadar kolaylıklar ve en önemlisi bana hazır olarak gelen programları test etme ve kullanabilirliklerinin ortaya çıkarılmasında oldukça yararları olmuştur. Yılların bana verdiği bu deneyimlerle ve değişik alanlarda üyesi olduğum sitelerden gelen sorulara verdiğim yanıtlarla oluşturduğum çalışmalarımı paylaşmaya çalışıyorum. Bu konuda hep fikrim sorulmuştur. Nasıl bir yol izlenmesini önerirsiniz gibi. Önerim şu; İşinizi iyi, doğru ve hızlı yapmak mı istiyorsunuz? O zaman bu tür ofis programlarını iyi kullanmaya bakınız. Kimse sizden programcı olmayı beklemiyor. Programcılar da kafanızdaki problemi ve işinizi tam olarak bilemeyeceklerinden size üretilen programlar; arzu ettiğiniz biçimde olmayabilirler. Yine programcılar programlarını yapsınlar. Ancak, programda bir hata veya arıza olduğunda hazırlıklı değilseniz., yarı yolda kalırsınız. O zaman ne yapacaksınız? Programcıları mı arayacaksınız.? Bunu yapan programcı da bu işe bakmıyor veya ayrılmış olabilir. Bu durumda kendinize güveneceksiniz. Çünkü sizin bir çalışmanız vardır. Bu amatörce de olsa sizi yarı yolda bırakmayacaktır. Umarım bu sitede eklediğim dosya ve bilgiler, kullanıcılara ve ziyaretçilere yararlı olur. Saygılarımla... İdris SERDAR

You may also like...

Bir cevap yazın