Dosya Adları ve Uzantıları

Dosya Adları ve Uzantıları

Dosya, Klasör (Dizin)

Dosya: bilgisayardaki bilgi kümelerine dosyadenir. Dosya bilgisayarda sayısal olarak yer alır.
Klasör (Dizin) dosyaları birbirinden ayırmak için kullanılan alanlardır. Teknik olarak klasör hard diskte yer kaplamaz ve sınırsız sayıda klasör üretilebilir. Klasörler bilgisayarın dosyalara kolay erişmesini sağladığı gibi biz kullanıcıların da dosyaları sınıflandrmamızda kolaylık sağlar.

 

Dosyalar isim olarak iki parçadan oluşur:

1- Dosya Adı: Dosyayı oluşturan parçalardan ilk bölümdür. dosya adı DOS ortamında 8 karakterden oluşur. Windows ortamında ise 250 karakter uzunluğunda olabilir.

2- Dosya Uzantısı : Dosya uzantıları, dosyanın içeriğine göre değişmektedir. Dosyanın hangi programla açılacağını bu uzantılar belirtir.

Diğer sayfada uzantı açıklamaları yer almaktadır. Uzantının baş harfini veya tamamını girerek sorgulama yapabilirisniz.

DOSYA VE KLASÖR (DİZİN) ADLARI

Dosya ve klasör adları ‘.’ ya da ‘…’ karakterlerden herhangi birini içermemesi gerekir.

Dosya ve klasörleri aşağıdaki karakterleri içeremez:

Diyez (#)

Yüzde (%)

Ve işareti (&)

Yıldız işareti (*)

Dikey çubuk (|)

Ters eğik çizgi (\)

İki nokta üst üste (:).)

Çift tırnak işareti (”)

Küçüktür (<)

Büyüktür (>)

Soru işareti (?).

İleri eğik çizgi (/)

Başında veya sonunda boşluklar (‘ ‘). Bu tür boşluklar kaldırılır.

Windows veya dos (“nul”, “yedek”, “con”, “com1”, “lpt1” vb.) için ayrılmış adları.

Bu hatayı düzeltmek için dosya veya klasörün adının yeniden girilmesi gerekir.

Kaynak: muhtelif kaynaklardan derlenmiştir.

Dosya:

dosyaadlari

admin

Kamuda, yurt içi ve yurt dışı görevlerde 37 yıl çalışmamın ardından 2013 yılında emekli oldum. 1989 yılında hem bilgisayarla ve hem de Lotus123 tanıştım. İşlerimi yapmada pek çok programdan yararlandım. En son Microsoft Office ile devam ettim. Çalışma hayatımda, Microsft Office bana çok yardımcı Olmuştur. Özellikle Excel ile ve Acces ile veri tabanlarımın tutulmasından analizlerine kadar, Word ile yazışmalarımın yapılmasında, sunumlarım için ise Power Point etkin araçlar olmuştur. Excel, bana çalışmalarımda etkin, doğru ve hızlı sonuçlar elde etmemi sağlamıştır. Çalışma hayatımda bu durum, Bilgi İşlem Bölümünün bana sağlayamayacağı kadar kolaylıklar ve en önemlisi bana hazır olarak gelen programları test etme ve kullanabilirliklerinin ortaya çıkarılmasında oldukça yararları olmuştur. Yılların bana verdiği bu deneyimlerle ve değişik alanlarda üyesi olduğum sitelerden gelen sorulara verdiğim yanıtlarla oluşturduğum çalışmalarımı paylaşmaya çalışıyorum. Bu konuda hep fikrim sorulmuştur. Nasıl bir yol izlenmesini önerirsiniz gibi. Önerim şu; İşinizi iyi, doğru ve hızlı yapmak mı istiyorsunuz? O zaman bu tür ofis programlarını iyi kullanmaya bakınız. Kimse sizden programcı olmayı beklemiyor. Programcılar da kafanızdaki problemi ve işinizi tam olarak bilemeyeceklerinden size üretilen programlar; arzu ettiğiniz biçimde olmayabilirler. Yine programcılar programlarını yapsınlar. Ancak, programda bir hata veya arıza olduğunda hazırlıklı değilseniz., yarı yolda kalırsınız. O zaman ne yapacaksınız? Programcıları mı arayacaksınız.? Bunu yapan programcı da bu işe bakmıyor veya ayrılmış olabilir. Bu durumda kendinize güveneceksiniz. Çünkü sizin bir çalışmanız vardır. Bu amatörce de olsa sizi yarı yolda bırakmayacaktır. Umarım bu sitede eklediğim dosya ve bilgiler, kullanıcılara ve ziyaretçilere yararlı olur. Saygılarımla... İdris SERDAR

You may also like...

Bir cevap yazın