DOSYA VE SAYFALARININ TEK SAYFADA BİRLEŞTİRİLMESİ

DOSYA VE SAYFALARININ TEK SAYFADA BİRLEŞTİRİLMESİ

Bazı durumlarda aynı sütun başlıklarına sahip dosya ve sayfaları nasıl bir sayfada toplarız diye dşünür ve bunları tek tek yapmaya çalışırız. Bu da oldukça zahmetli bir iş haline gelebilir.

Bu şablon dosya, makrolar yardımıyla bu işi kolayca çözümlüyor.

Dosyanın çalışması:

  1. Sub Dosya_Bir() makrosu ile dosya seçimini kullanıcıya vererek; Seçilen tüm Excel dosyalarını (*.xls;*.xlsx;*.xlsm) sayfaları ile birlikte bu dosyada toplar. Ayrıca bu sayfayı (“Sheet1“) Delete -Siler.
  2. 2. Sub Sayfa_Bir() makrosu, Bu dosyada toplanan sayfaları “Birleşen” adlı bir sayfa açarak, bunda alt alta gelecek şekilde toplar.
  3. Sub Sayfalar_sil() makrosu, bu dosyaya alınan sayfaların hepsini silerek, yalnız “Birleşen” adlı sayfayı bırakır.
  4. Dosya_Birleştirme.xltm yani bu dosya özellikle üzerine kayıt yapılmadığı sürece bu durumunu muhafaza eder.

 

Dosya:

Dosya_Birleştirme

admin

Kamuda, yurt içi ve yurt dışı görevlerde 37 yıl çalışmamın ardından 2013 yılında emekli oldum. 1989 yılında hem bilgisayarla ve hem de Lotus123 tanıştım. İşlerimi yapmada pek çok programdan yararlandım. En son Microsoft Office ile devam ettim. Çalışma hayatımda, Microsft Office bana çok yardımcı Olmuştur. Özellikle Excel ile ve Acces ile veri tabanlarımın tutulmasından analizlerine kadar, Word ile yazışmalarımın yapılmasında, sunumlarım için ise Power Point etkin araçlar olmuştur. Excel, bana çalışmalarımda etkin, doğru ve hızlı sonuçlar elde etmemi sağlamıştır. Çalışma hayatımda bu durum, Bilgi İşlem Bölümünün bana sağlayamayacağı kadar kolaylıklar ve en önemlisi bana hazır olarak gelen programları test etme ve kullanabilirliklerinin ortaya çıkarılmasında oldukça yararları olmuştur. Yılların bana verdiği bu deneyimlerle ve değişik alanlarda üyesi olduğum sitelerden gelen sorulara verdiğim yanıtlarla oluşturduğum çalışmalarımı paylaşmaya çalışıyorum. Bu konuda hep fikrim sorulmuştur. Nasıl bir yol izlenmesini önerirsiniz gibi. Önerim şu; İşinizi iyi, doğru ve hızlı yapmak mı istiyorsunuz? O zaman bu tür ofis programlarını iyi kullanmaya bakınız. Kimse sizden programcı olmayı beklemiyor. Programcılar da kafanızdaki problemi ve işinizi tam olarak bilemeyeceklerinden size üretilen programlar; arzu ettiğiniz biçimde olmayabilirler. Yine programcılar programlarını yapsınlar. Ancak, programda bir hata veya arıza olduğunda hazırlıklı değilseniz., yarı yolda kalırsınız. O zaman ne yapacaksınız? Programcıları mı arayacaksınız.? Bunu yapan programcı da bu işe bakmıyor veya ayrılmış olabilir. Bu durumda kendinize güveneceksiniz. Çünkü sizin bir çalışmanız vardır. Bu amatörce de olsa sizi yarı yolda bırakmayacaktır. Umarım bu sitede eklediğim dosya ve bilgiler, kullanıcılara ve ziyaretçilere yararlı olur. Saygılarımla... İdris SERDAR

You may also like...

Bir yanıt yazın