e^x Hesaplama Makrosu

e^x Hesaplama Makrosu

SORU

Herkese merhabalar, Forumu aramama rağmen bulamadığım bir durumda yardıma ihtiyacım var. Makro ödevim olarak exponential fonksiyon ile girilen x değeri için e üzeri x hesaplaması yaptırmam gerekiyor ve bunun için ödevde geçtiği üzere özellikle “For .. Next” döngüsü kullanmam gerekiyor. Formül: e^x = 1 + x + x^2/2! + x^3/3! +…..+ x^n/n!

YANIT

“For .. Next” döngüsününü burada kullanmak güçtür. Çünkü işin içine faktöryal girdiği için Excel’in sınırları (176!) aşıldığından sonuca ulaşmak mümkün değildir. e sayısınıa yaklaşmak için For n = 1 To 100 ya da For n = 1 To 1000 yeterli değil.

Bu nedenle,
Do
…..
Loop While Abs(e – sone) > 0.0000001 gibi oldukça küçük bir farka döngüyü oluşturmak gerekir.

Yazdığım makro:

Sub esayisi()

Dim n As Double
Dim x As Double
Dim e As Double
Dim sone As Double

On Error GoTo son

x = CInt(InputBox(“x için bir sayı giriniz.”, “İ.Serdar”))

e = 1
n = 1
Do
sone = e
e = e + x ^ n / fakt(n)
n = n + 1
Loop While Abs(e – sone) > 0.0000001

MsgBox “e^” & x & “=” & e

[D4] = “e^” & x & “=” & e
[C7] = “e^” & x & “=”
[D7] = e

son:

End Sub
Public Function fakt(ByRef Deg As Double) As Double

If Deg = 1 Then
fakt = 1
Exit Function
Else
fakt = Deg * fakt(Deg – 1)
End If

End Function

Dosya:

esayısı

 

admin

Kamuda, yurt içi ve yurt dışı görevlerde 37 yıl çalışmamın ardından 2013 yılında emekli oldum. 1989 yılında hem bilgisayarla ve hem de Lotus123 tanıştım. İşlerimi yapmada pek çok programdan yararlandım. En son Microsoft Office ile devam ettim. Çalışma hayatımda, Microsft Office bana çok yardımcı Olmuştur. Özellikle Excel ile ve Acces ile veri tabanlarımın tutulmasından analizlerine kadar, Word ile yazışmalarımın yapılmasında, sunumlarım için ise Power Point etkin araçlar olmuştur. Excel, bana çalışmalarımda etkin, doğru ve hızlı sonuçlar elde etmemi sağlamıştır. Çalışma hayatımda bu durum, Bilgi İşlem Bölümünün bana sağlayamayacağı kadar kolaylıklar ve en önemlisi bana hazır olarak gelen programları test etme ve kullanabilirliklerinin ortaya çıkarılmasında oldukça yararları olmuştur. Yılların bana verdiği bu deneyimlerle ve değişik alanlarda üyesi olduğum sitelerden gelen sorulara verdiğim yanıtlarla oluşturduğum çalışmalarımı paylaşmaya çalışıyorum. Bu konuda hep fikrim sorulmuştur. Nasıl bir yol izlenmesini önerirsiniz gibi. Önerim şu; İşinizi iyi, doğru ve hızlı yapmak mı istiyorsunuz? O zaman bu tür ofis programlarını iyi kullanmaya bakınız. Kimse sizden programcı olmayı beklemiyor. Programcılar da kafanızdaki problemi ve işinizi tam olarak bilemeyeceklerinden size üretilen programlar; arzu ettiğiniz biçimde olmayabilirler. Yine programcılar programlarını yapsınlar. Ancak, programda bir hata veya arıza olduğunda hazırlıklı değilseniz., yarı yolda kalırsınız. O zaman ne yapacaksınız? Programcıları mı arayacaksınız.? Bunu yapan programcı da bu işe bakmıyor veya ayrılmış olabilir. Bu durumda kendinize güveneceksiniz. Çünkü sizin bir çalışmanız vardır. Bu amatörce de olsa sizi yarı yolda bırakmayacaktır. Umarım bu sitede eklediğim dosya ve bilgiler, kullanıcılara ve ziyaretçilere yararlı olur. Saygılarımla... İdris SERDAR

You may also like...

Bir cevap yazın