EXCEL NESNELERİNİN PROPERTIES’DEKİ RENKLERİ

EXCEL NESNELERİNİN PROPERTIES’DEKİ RENKLERİ

Öncelikle hexadecimal sayılar ile 10’luk sayı sisteme göre olan sayılara kısaca bir bakalım.

Hexadecimal sayılar: 16 sayı tabanına göre oluşturulmuş sayılardır. Örneğin 10 tabanlı sayı  0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 rakamları ile blirtilirler. Oysa 16 tabanlı için 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, A, B, C, D, E, F simgeleri belirtilmektedir. Burada A, 10 tabanına göre 11, … F,  10 tabanına göre 16’yı ifade eder.

Properties penceresinde görülen örneğin kırmızı renge ait &H000000FF&.  simgelerden &H takip edecek sayıların hexadecimal veya 16 sayı tabanına göre olduğunu ifade eder.

&H000000FF& ‘deki FF (taban 16’ya göre) 10 tabanına göre 255’e eşittir.

Renkler Red (R) – Kırmızı, Green (G) – Yeşil  ve Blue(B) – mavi renklerinin 1- 255 arasında değişen değerlerinin bileşiminden oluşurlar. Buna göre; Kırmızı rengi = RGB(0,0,255), – (mavi 0, yeşil 0, kırmızı 255)’dir. Diğer bir ifade ile kırmızı rengi=000000FF şeklinde olur.

Properties penceresinde ise   &H000000FF& şeklinde gösterilir.

Bunun açılımına bakalım:

&H   Bunun bir hexadecimal sayı olduğunu gösterir.     &H

00    RGB’de  16 milyon rengin kullanıldığını varsayar.      00 

BB   Rengin içindeki Blue – mavinin hexadecimal değerini gösterir.     00 

GG   Rengin içindeki Green – yeşilin hexadecimal değerini gösterir.     00 

RR    Rengin içindeki Red – kırmızının hexadecimal değerini gösterir.    FF

&      Hexadecimal sayının sonunu belirtir.   

Diğer sayfada görüntü ile ne yaptığım anlaşılır hale geliyor.

Not: Nesnelerin renk kodları RGB şeklinde değilde tersten yani BBGGRR şeklinde oluyor.

Dosya:

renkler

admin

Kamuda, yurt içi ve yurt dışı görevlerde 37 yıl çalışmamın ardından 2013 yılında emekli oldum. 1989 yılında hem bilgisayarla ve hem de Lotus123 tanıştım. İşlerimi yapmada pek çok programdan yararlandım. En son Microsoft Office ile devam ettim. Çalışma hayatımda, Microsft Office bana çok yardımcı Olmuştur. Özellikle Excel ile ve Acces ile veri tabanlarımın tutulmasından analizlerine kadar, Word ile yazışmalarımın yapılmasında, sunumlarım için ise Power Point etkin araçlar olmuştur. Excel, bana çalışmalarımda etkin, doğru ve hızlı sonuçlar elde etmemi sağlamıştır. Çalışma hayatımda bu durum, Bilgi İşlem Bölümünün bana sağlayamayacağı kadar kolaylıklar ve en önemlisi bana hazır olarak gelen programları test etme ve kullanabilirliklerinin ortaya çıkarılmasında oldukça yararları olmuştur. Yılların bana verdiği bu deneyimlerle ve değişik alanlarda üyesi olduğum sitelerden gelen sorulara verdiğim yanıtlarla oluşturduğum çalışmalarımı paylaşmaya çalışıyorum. Bu konuda hep fikrim sorulmuştur. Nasıl bir yol izlenmesini önerirsiniz gibi. Önerim şu; İşinizi iyi, doğru ve hızlı yapmak mı istiyorsunuz? O zaman bu tür ofis programlarını iyi kullanmaya bakınız. Kimse sizden programcı olmayı beklemiyor. Programcılar da kafanızdaki problemi ve işinizi tam olarak bilemeyeceklerinden size üretilen programlar; arzu ettiğiniz biçimde olmayabilirler. Yine programcılar programlarını yapsınlar. Ancak, programda bir hata veya arıza olduğunda hazırlıklı değilseniz., yarı yolda kalırsınız. O zaman ne yapacaksınız? Programcıları mı arayacaksınız.? Bunu yapan programcı da bu işe bakmıyor veya ayrılmış olabilir. Bu durumda kendinize güveneceksiniz. Çünkü sizin bir çalışmanız vardır. Bu amatörce de olsa sizi yarı yolda bırakmayacaktır. Umarım bu sitede eklediğim dosya ve bilgiler, kullanıcılara ve ziyaretçilere yararlı olur. Saygılarımla... İdris SERDAR

You may also like...

Bir cevap yazın