EXCEL’DE TABLONUN ÖNEMİ

EXCEL’DE TABLONUN ÖNEMİ

Bu çalışmamda, Excel’de bir tablonun düzenlenmesinin hem formül uygulaması ve hem de diğer uygulamalar açısından ne kadar önemli olduğu gösterilmeye çalışılmıştır.

Excel bir hesap tablosu uygulamasıdır. Bu nedenle bir tabloyu oluştururken, tablonun süsünden, püsünden önce Excel’lin hoşlandığı ve istediği şekilde düzenlenmesi gereklidir.

Excel’in istediği  tablo nasıl olmalıdır?

– Tablo, veri tabanı mantığında hazırlanmalı,
– Tablonun sütun başlıkları kalın (bold) olarak biçimlendirilmeli,
– Veriler arasında boş satır ve sütun bırakılmamalı ve hücre birleştirmelerinden kaçınılmalı,
– Verilerin sıralı olmasına dikkat edilmeli,
– Gereksiz ve fazla hücre biçimlendirmelerinden kaçınılmalı,
– Gün, Ay, yıl için başlıklarını gerçek tarih kullanarak elde edilmeli. Örneğin sütun başlığı Ocak olacaksa, 01.01.2017 olarak girip, biçimlendirmeyi “aaaa” olarak yapılmalı,
– Birçok hücrede yer alması gereken bilgilerin bir hücreye girilmemeli, bunları diğer hücrelere paylaştırarak girilmeli. (Örneğin, bir hücreye Mustafa Kemal Atatürk yazmak yerine her hücreye bunları ayrı ayrı yazmak daha uygundur. Çünkü ileride birleştirilmesi gerekiyorsa kolay bir formülle birleştirilmesi mümkünken tersini yapmak pek kolay olmamaktadır. )

şeklinde saymak mümkündür.

tab

Dosya:

Tablonun Önemi

 

 

 

 

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>