admin

Kamuda, yurt içi ve yurt dışı görevlerde 37 yıl çalışmamın ardından 2013 yılında emekli oldum. 1989 yılında hem bilgisayarla ve hem de Lotus123 tanıştım. İşlerimi yapmada pek çok programdan yararlandım. En son Microsoft Office ile devam ettim. Çalışma hayatımda, Microsft Office bana çok yardımcı Olmuştur. Özellikle Excel ile ve Acces ile veri tabanlarımın tutulmasından analizlerine kadar, Word ile yazışmalarımın yapılmasında, sunumlarım için ise Power Point etkin araçlar olmuştur. Excel, bana çalışmalarımda etkin, doğru ve hızlı sonuçlar elde etmemi sağlamıştır. Çalışma hayatımda bu durum, Bilgi İşlem Bölümünün bana sağlayamayacağı kadar kolaylıklar ve en önemlisi bana hazır olarak gelen programları test etme ve kullanabilirliklerinin ortaya çıkarılmasında oldukça yararları olmuştur. Yılların bana verdiği bu deneyimlerle ve değişik alanlarda üyesi olduğum sitelerden gelen sorulara verdiğim yanıtlarla oluşturduğum çalışmalarımı paylaşmaya çalışıyorum. Bu konuda hep fikrim sorulmuştur. Nasıl bir yol izlenmesini önerirsiniz gibi. Önerim şu; İşinizi iyi, doğru ve hızlı yapmak mı istiyorsunuz? O zaman bu tür ofis programlarını iyi kullanmaya bakınız. Kimse sizden programcı olmayı beklemiyor. Programcılar da kafanızdaki problemi ve işinizi tam olarak bilemeyeceklerinden size üretilen programlar; arzu ettiğiniz biçimde olmayabilirler. Yine programcılar programlarını yapsınlar. Ancak, programda bir hata veya arıza olduğunda hazırlıklı değilseniz., yarı yolda kalırsınız. O zaman ne yapacaksınız? Programcıları mı arayacaksınız.? Bunu yapan programcı da bu işe bakmıyor veya ayrılmış olabilir. Bu durumda kendinize güveneceksiniz. Çünkü sizin bir çalışmanız vardır. Bu amatörce de olsa sizi yarı yolda bırakmayacaktır. Umarım bu sitede eklediğim dosya ve bilgiler, kullanıcılara ve ziyaretçilere yararlı olur. Saygılarımla... İdris SERDAR

You may also like...

8 Responses

 1. Mustafa Sağlam dedi ki:

  =TOPLA(EĞER($A$4:$A$16=0.5,EĞER($B$4:$B$16=3,1,0)))

  yukarıdaki formül eski sürüm excel de çalışıyordu, 2010 da hesaplamasına rağmen hücrede 0 görünüyor. Aklım ermedi. Umarım sizler yardımcı olabilirsiniz. Selamlar.

 2. Emin dedi ki:

  İdris Bey merhaba,

  Koşullu biçimlendirme kısmında çözemediğim bir konuda yardımınızı almak isterim.Konu şöyle;

  B2 hücresinde “1”, “2” değerleri yer alabilir ya da boş kalabilir. Yazan değer 1 ise, A2:E2 aralığı ile AC2:AE2 aralığındaki hücrelerin dolgu rengini yeşille,değer 2 ise kırmızıyla, değer yok ise sarıya boyamasını istiyorum.

  B2 için gereçli olan bu koşullu biçimlendirme tüm B satırı için geçerli olmalı.

  Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

 3. ineedhelp3453 dedi ki:

  Merhablar,
  Bir tablo üzerinde işlem yapmak istiyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim.
  A1 hücresine koyacağım sayıya göre , listelenmiş sayılar ile çarpılmasını istiyorum.
  Yani şu şekilde;
  Eğer 12<a1=13 ise b1 deki sayı ile çarpsın.
  Eğer 11<a1=12 ise b2 deki sayı ile çarpsın.
  Eğer 10<a1=11 ise b3 deki sayı ile çarpsın.
  Eğer 9<a1=10 ise b3 deki sayı ile çarpsın.

 4. mevural dedi ki:

  =EĞER(VE(A1>9;A110;A111;A1<13);A1*B1;"")))

 5. mevural dedi ki:

  Yorumlardaki formüller kırpılıyor mu?

Bir cevap yazın