IS – DIR İŞLEVLERİ ve IFERROR – EĞERHATA, IFNA- EĞERYOKSA İŞLEVLERİ

IS – DIR İŞLEVLERİ ve IFERROR – EĞERHATA, IFNA- EĞERYOKSA İŞLEVLERİ

IS – DIR işlevleri olarak anılan bu işlevlerin her biri, belirtilen değeri denetler ve sonuca göre DOĞRU ya da YANLIŞ değeri verir. Örneğin, değer bağımsız değişkeni boş bir hücreye başvuru ise, EBOŞSA işlevi DOĞRU mantıksal değerini verir; aksi koşullarda verdiği değer YANLIŞ olacaktır. Bir değerin üzerinde hesaplama veya başka eylemler yapmadan önce değer hakkında bilgi edinmek için DIR işlevlerinden birini kullanabiliriz.

Kısaca, IS – DIR İşlevleri, değerin ya da başvurunun türünü sınamak için kullanılanılırlar. IS – DIR fonksiyonlarının her biri, değerin türünü kontrol eder ve sonuca göre TRUE – DOĞRU ya da FALSE – YANLIŞ değeri verir.

IFERROR – EĞERHATA, IFNA- EĞERYOKSA işlevleri, formül hata  veya #YOK olarak sonucu üretirse, tanımlanacak değeri verir aksi takdirde formul sonucunu verir.

ISDIR

Dosya:

IS-DIR-FONKSİYONLARI

 

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>