Kısaca Excel Ne İşe Yarar? Nasıl Öğrenilir?

Kısaca Excel Ne İşe Yarar? Nasıl Öğrenilir?

Çoğu zaman bana sorulur; Excel nasıl öğrenilir? Ve ne işe yarar?

Soruyu sondan yanıtlamaya çalışayım. Excel bir hesap tablosu programıdır. Excel’in yerleşik işlevlerine bakıldığında, ne işe yaradığı açık bir şekilde daha iyi anlaşılır. Excel’in grup olarak işlevleri: Matematik Trigonometri, İstatistik, Mühendislik, Finansal, Mantıksal, Tarih ve Zaman ve diğerleri… Neredeyse çalışma hayatının tüm alanları ile ilgili işlevleri bulunmaktadır.

Temel olarak, Excel; menülerin, işlevlerin, özet tabloların, grafiklerin ve bir çok programın kısa yollar ile şekillendirilip biçimlendirildiği temelde bir tablolama programıdır.

Exceli çok büyük çapta olmasa bile hatırı sayılır bir şeklilde veri tabanı şeklinde de kullanmak mümkündür. Hatta kullanışlı olmasa bile Word’te olduğu gibi kelime işlemci olarak kullananlara da rastladım.

Exceli, diğer veri tabanlarından veriler çekilerek, bunlardan raporlar elde etme olanağı da sağlar. Veri tabanı yöneticisi şeklinde de kullanmak mümkündür.

Bugün aynı zamanda iş yaşamının hemen hemen her alanda kullanım alanı bulunmaktadır. Bu yüzden kişiler, çalışma ortamlarına ayak uydurabilmesi, işlerinde hızlı ve düzenli olabilmesi için Excel bilmesi adeta zorunluluk haline gelmiştir.

Excel öğrenmeye yeni başlayanlar için Excel oldukça karmaşık gelebilir.

Fonksiyonları (işlevleri) oldukça fazla olması, kullanım alanlarının farklı ve parametrelerinin değişik ve söz dizimlerinin değişik biçimlerde olması, üstüne üstlük bir de fonksiyonların iç içe yazılabilme özelliğinin bulunması nedenleri ile Excel çoğu zaman tam bir karmaşa gibi gelebilir.

Excel’i öğrenmek üç temel aşamadan oluşur; Temel Excel, İleri Excel ve Macro,  Visiual Basic For Application’ı (VBA)

Başlangıç olarak Exceli; kendi kendinize öğrenebilirsiniz. Ancak sürekli pratik yapmanız lazım.  Deneme/yanılma yöntemi iyi bir başlangıçtır ve temel öğrenme aracıdır. Bu araç Excelin her düzeyinde kullanmanız gereken bir araçtır.

Başlangıçta, Excel’in sekmelerinin görevleri ve ne işe yaradıklarını deneyerek öğrenmeye çalışın. Excel’deki tüm fonksiyonların yardım bölümleri vardır. Her fırsatta bunlara bakınız.

Excel’de yapacağınız bir projeniz veya yapacağınız bir iş olmalı. Öğreniminizi bunun üzerinde kurgulayın. Aksi tadirde okuyarak öğrenmeniz mümkün olmakla birlikte, bu bilgileriniz uygulama alanı bulmadığı sürece unutulmaya mahkumdur.

İleri Excel için; excel kursları, kitaplar, uygulama örnekleri, sorular ve çözümleri gelişmenize oldukça katkı sağlar. Yukarıda belirttiğim çalışmalarınız somut bir işe veya projeye dayalı olması daha çok yarar sağlar.

Makro kısmı ise; Excelîn Macro kaydet özelliğinden yararlanarak basit rutin işlemlerinizi yaptırmanız mümkün.

Kod yazmayı öğrenmek için;Excel kursları, kitaplar, uygulama örnekleri, sorular ve çözümleri gelişmenize oldukça katkı sağlar. Bununla birlikte esasen Visiual Basic For Application’ı (VBA) öğrenmek gerekir.

Sonuç olarak; somut bir proje, deneme/yanılma, araştırma, okuma ve uygulama istediğiniz aşamaya gelmenizi sağlar.

İ.Serdar

 

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>