Koşullu Biçimlendirme RGB Kodları

Koşullu Biçimlendirme RGB Kodları

Koşullu Biçimlendirme  – Conditional Formatting ile koşullara göre yapılmış renklendirmelerin RGB renk kodlarını bulmak için  yapılmış bir çalışmadır.

  1. Aşağıda kodları gösterilen KTF ile koşulların Access renk kodları bulundu.

Function Krenk(ByVal hcr As Range)

Dim rnk As String

Dim i As Long

For i = 1 To Range(hcr.Address).FormatConditions.Count

If Range(hcr.Address).FormatConditions(i).Interior.Color <> 0 Then

rnk = rnk & i & ” ” & _

Range(hcr.Address).FormatConditions(i).Interior.Color & ” ” & vbLf

Else

rnk = rnk & “Koşul” & i & “: Yok” & ” ” & vbLf

End If

Next

If Len(rnk) <> 0 Then

rnk = Left(rnk, Len(rnk) – 1)

End If

Krenk = rnk

End Function

  1.  =MID($A$3;SMALL(IF(MID(” “&$A$3;ROW(INDIRECT(“1:”&LEN($A$3)+1));1)=” “;ROW(INDIRECT(“1:”&LEN($A$3)+1)));B4);SUM(SMALL(IF(MID(” “&$A$3&” “;ROW(INDIRECT(“1:”&LEN($A$3)+2));1)=” “;ROW(INDIRECT(“1:”&LEN($A$3)+2)));B4+C4*{0\1})*{-1\1})-1)

dizi formülü ile  Koşullara ait bulunan Access kodları ayrılmıştır.

  1.  =INT(MOD(D4;2^8)), =INT(MOD(D4/2^8;2^8)) ve =INT(MOD(D4/(2^8)^2;2^8)) formülleri ile RGB kodları bulunmuştur.
  2. Düğmeye bağlanmış aşağıdaki kodlarla koşul renklerinin gösterilmesini sağlar.

Private Sub CommandButton1_Click()

Range(“H4”).Interior.Color = RGB([E4], [F4], [G4])

Range(“H5”).Interior.Color = RGB([E5], [F5], [G5])

Range(“H6”).Interior.Color = RGB([E6], [F6], [G6])

Range(“H7”).Interior.Color = RGB([E7], [F7], [G7])

Range(“H8”).Interior.Color = RGB([E8], [F8], [G8])

Range(“H9”).Interior.Color = RGB([E9], [F9], [G9])

End Sub

  1. Aşağıdaki kodlar H4:H9 aralığınıdaki renkleri siler.

Sub Sil()

Range(“H4:H9”).ClearFormats

Range(“H4”).Select

End Sub

 

Dosya:

kosullubicimlendirmergbkodlari

admin

Kamuda, yurt içi ve yurt dışı görevlerde 37 yıl çalışmamın ardından 2013 yılında emekli oldum. 1989 yılında hem bilgisayarla ve hem de Lotus123 tanıştım. İşlerimi yapmada pek çok programdan yararlandım. En son Microsoft Office ile devam ettim. Çalışma hayatımda, Microsft Office bana çok yardımcı Olmuştur. Özellikle Excel ile ve Acces ile veri tabanlarımın tutulmasından analizlerine kadar, Word ile yazışmalarımın yapılmasında, sunumlarım için ise Power Point etkin araçlar olmuştur. Excel, bana çalışmalarımda etkin, doğru ve hızlı sonuçlar elde etmemi sağlamıştır. Çalışma hayatımda bu durum, Bilgi İşlem Bölümünün bana sağlayamayacağı kadar kolaylıklar ve en önemlisi bana hazır olarak gelen programları test etme ve kullanabilirliklerinin ortaya çıkarılmasında oldukça yararları olmuştur. Yılların bana verdiği bu deneyimlerle ve değişik alanlarda üyesi olduğum sitelerden gelen sorulara verdiğim yanıtlarla oluşturduğum çalışmalarımı paylaşmaya çalışıyorum. Bu konuda hep fikrim sorulmuştur. Nasıl bir yol izlenmesini önerirsiniz gibi. Önerim şu; İşinizi iyi, doğru ve hızlı yapmak mı istiyorsunuz? O zaman bu tür ofis programlarını iyi kullanmaya bakınız. Kimse sizden programcı olmayı beklemiyor. Programcılar da kafanızdaki problemi ve işinizi tam olarak bilemeyeceklerinden size üretilen programlar; arzu ettiğiniz biçimde olmayabilirler. Yine programcılar programlarını yapsınlar. Ancak, programda bir hata veya arıza olduğunda hazırlıklı değilseniz., yarı yolda kalırsınız. O zaman ne yapacaksınız? Programcıları mı arayacaksınız.? Bunu yapan programcı da bu işe bakmıyor veya ayrılmış olabilir. Bu durumda kendinize güveneceksiniz. Çünkü sizin bir çalışmanız vardır. Bu amatörce de olsa sizi yarı yolda bırakmayacaktır. Umarım bu sitede eklediğim dosya ve bilgiler, kullanıcılara ve ziyaretçilere yararlı olur. Saygılarımla... İdris SERDAR

You may also like...

Bir cevap yazın