Pivot Table – Özet Tablo

Pivot Table – Özet Tablo

Pivot Table – Özet Tablo, bana göre Excel’in hatta Access’in en önemli ve kullanışlı araçlarından birisidir. Formül, fonksiyon ve makro bilmeyi gerektirmeden oldukça kullanışlı, esnek ve kolay bir şekilde diğer veri tabanlarından bilgiler alınabilir.

Kapalı dosyalardaki veri tabanı şeklinde oluşturulmuş dosyalardan bilgi almak, bunları yönetmek ve özetlemek mümkün olabilir.

 

Örnek Dosyalar:

Buradaki örneklerin çoğu Excel 2003 sürümünde yapılmıştır.

Not: Pivot Table Sihirbazı için: Excel 2007, 2010 ve 2013 için ALT ve D’ye birlikte bastıktan sonra P’ye basınız.

 

özettabloörnekleri1

özettablovegrafik

sayfalardakverilerinkonsilidasyonu

hesaplanmışalanilebakiye

ilk…büyük-küçük

tekrarsızliste

tariharalığınagöreözet

güncelenenözettablo

konsolide-bilanço

PivotTable ÖzetTablotersi

Özet Tablo İle Süzme

Özet Tablo İle Süzme (metin)

BAŞTAN-SONDAN

Dışverialma

Excel 2010 Pivot Table Slicer

dilimleyici ile birden fazla özet tablo süzme

POSTAKODU

 

 

admin

Kamuda, yurt içi ve yurt dışı görevlerde 37 yıl çalışmamın ardından 2013 yılında emekli oldum. 1989 yılında hem bilgisayarla ve hem de Lotus123 tanıştım. İşlerimi yapmada pek çok programdan yararlandım. En son Microsoft Office ile devam ettim. Çalışma hayatımda, Microsft Office bana çok yardımcı Olmuştur. Özellikle Excel ile ve Acces ile veri tabanlarımın tutulmasından analizlerine kadar, Word ile yazışmalarımın yapılmasında, sunumlarım için ise Power Point etkin araçlar olmuştur. Excel, bana çalışmalarımda etkin, doğru ve hızlı sonuçlar elde etmemi sağlamıştır. Çalışma hayatımda bu durum, Bilgi İşlem Bölümünün bana sağlayamayacağı kadar kolaylıklar ve en önemlisi bana hazır olarak gelen programları test etme ve kullanabilirliklerinin ortaya çıkarılmasında oldukça yararları olmuştur. Yılların bana verdiği bu deneyimlerle ve değişik alanlarda üyesi olduğum sitelerden gelen sorulara verdiğim yanıtlarla oluşturduğum çalışmalarımı paylaşmaya çalışıyorum. Bu konuda hep fikrim sorulmuştur. Nasıl bir yol izlenmesini önerirsiniz gibi. Önerim şu; İşinizi iyi, doğru ve hızlı yapmak mı istiyorsunuz? O zaman bu tür ofis programlarını iyi kullanmaya bakınız. Kimse sizden programcı olmayı beklemiyor. Programcılar da kafanızdaki problemi ve işinizi tam olarak bilemeyeceklerinden size üretilen programlar; arzu ettiğiniz biçimde olmayabilirler. Yine programcılar programlarını yapsınlar. Ancak, programda bir hata veya arıza olduğunda hazırlıklı değilseniz., yarı yolda kalırsınız. O zaman ne yapacaksınız? Programcıları mı arayacaksınız.? Bunu yapan programcı da bu işe bakmıyor veya ayrılmış olabilir. Bu durumda kendinize güveneceksiniz. Çünkü sizin bir çalışmanız vardır. Bu amatörce de olsa sizi yarı yolda bırakmayacaktır. Umarım bu sitede eklediğim dosya ve bilgiler, kullanıcılara ve ziyaretçilere yararlı olur. Saygılarımla... İdris SERDAR

You may also like...

Bir cevap yazın