RENK SİMÜLASYONU ( Renk 2^8 ve 256^3 Renk)

RENK SİMÜLASYONU ( Renk 2^8 ve 256^3 Renk)

Işık , Göz , Ana ve Ara Renk Oluşumu: Gözün görmeyi başlatan noktası ışınların düştüğü retinadır. Retinada parlaklık ve renge duyarlı iki farklı türde sinir hücreleri bulunur.

Işığın; şiddetine duyarlı hücrelere çubuklar, rengine duyarlı hücrelere koniler denir. Işık şiddeti yetersiz olduğunda koniler çalışmaz renk algısı kaybolur. Bu durumda görme çubuklar yardımıyla sağlanır. Ancak görülen cisimlerin renkleri, yansıttıkları ışık şiddetine göre grinin açık ve koyu tonlarıdır.

Renkli görmemizi sağlayan üç farklı koni vardır. Kırmızımsı ( Uzun dalga ) ışıklara duyarlı olanlara L – konileri ya da kırmızı koniler, yeşilimsi ( Orta dalga ) ışıklara duyarlı olanlara M – konileri ya da yeşil koniler, mavimsi ( Kısa dalga ) ışıklara duyarlı olanlara S – konileri ya da mavi koniler denir.

Göze aynı anda gelen farklı miktardaki tek renk ışıklar bu konilerde bileşke bir renk olarak görülür. Tek renkli kırmızı ve tek renkli yeşil ışık eşit miktarda ve birlikte göze geldiğinde gözde oluşan algı sarı renktir. (Dosyada bulunan simülayonda deneyin.. Sarı reginin Kırmızı – R 255, Yeşil – G 255 ve Mavi – B 0)

Işıkta ana renkler yeşil, mavi ve kırmızı.

Yeşil+kırmızı= Sarı

Yeşil+mavi=Cyan

Mavi+kırmızı=meganta

Boyamada ana renk olarak sarı, kırmızı ve mavi kabul edilmiştir.

Excel’in Renk Paleti, sayfa  boyunca kullanılabilen 56 renk dizinine sahiptir. Paletteki bu renklerin her biri, renk indeksi bir değerle ilişkilendirilmiştir.

 RGB RENK SİSTEMİ,  Kırmızı – Red, Yeşil -Green ve Mavi – Blue renklerinin karışımından oluşur. Buna ksaca RGB denir.

 RGB‘nin her bileşeni  8 bit kullanır. Her bileşen tamsayı olarak 0’dan 255’e kadar değer alır.

Buna göre,  2^8*2^8*2^8=2^24=256*256*256=16.777.216  renk oluşturulabilir.

rs1

rs2

Dosya:

RENKSİMÜLASYONU

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>