RENK UZAYI VE EXCEL’DE RGB – CMYK DÖNÜŞÜMLERİ

RENK UZAYI VE EXCEL’DE RGB – CMYK  DÖNÜŞÜMLERİ

Gözümüzde renkli görmemizi sağlayan üç farklı koni vardır. Kırmızımsı ( Uzun dalga ) ışıklara duyarlı olanlara L – konileri ya da kırmızı koniler, yeşilimsi ( Orta dalga ) ışıklara duyarlı olanlara M – konileri ya da yeşil koniler, mavimsi ( Kısa dalga ) ışıklara duyarlı olanlara S – konileri ya da mavi koniler denir.

Göze aynı anda gelen farklı miktardaki tek renk ışıklar bu konilerde bileşke bir renk olarak görülür. Tek renkli kırmızı ve tek renkli yeşil ışık eşit miktarda ve birlikte göze geldiğinde gözde oluşan algı sarı renktir.

RGB renk uzayı, İngilizcedeki Red, Green, Blue, yani Kırmızı, Yeşil ve Mavi sözcüklerinin baş harflerinden adını alan bir renk uzayı olup, en sık kullanılanlardandır.

CMYK renk uzayı, İngilizcedeki Cyan, Magenta, Yellow, Key (black) yani Cam Göbeği, Eflatun, Sarı ve Siyah  sözcüklerinin baş harflerinden adını alan bir renk uzayı olup,  baskıda kullanılan renkleri oluştururlar.

Işık tabanlı RGB renk uzayında temel renk sayısı üçtür. Baskı ve pigment (boya) tabanlı bir renk uzayı olan CMYK‘da ise bu rakamın dörde çıktığını görmekteyiz.

Excel, CMYK renk uzayını desteklememektedir.  RGB ve HSL renk uzaylarını ise desteklemektedir.

Bu nedenle, CMKY, RGB’ ye dönüştürelerek  çözüm üretilmiştir.

Bu dosyada, CMYK ve RGB dönüşümleri verilmiştir.

RENK1

RENK2

Dosya:

RGB_CMYK_RGB dönüşüm

 

 

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>