Sonuç Hataları

Sonuç Hataları

#DEĞER! –  #VALUE!

#SAYI/0! – #NUM/0!

#AD? – #NAME?

#YOK – #N/A

#BAŞV! – #REF!

#SAYI! – #NUM!

#BOŞ! – #NULL!

Gibi hata mesajlarıdır. Hata sonucunu görmemek için bazı formüller kullanılabilmekle birlikte; bunlar önerilmez. Bu durumda öncelikle hatayı oluşturan nedeni bulup düzeltmek gerekir.

Ancak, formül sonucunun hatalı olacağı baştan bilinmekte işte o zaman hata sonucunu görmemek için bu formülleri kullanmak gerekebilir.

Sonuç hataları, hatalı değerler verdiği gibi, istenmeyen sonuçlara da yol açarlar. Bu dosyada sonuç hatalarına neden olabilen hususlar ile giderilme yöntemleri üzerinde durulmuştur.

Hata sonucunu görmemek için IF=EĞER fonksiyonu ile birlikte aşağıdaki fonksiyonlardan yararlanılır.

  1. ERROR.TYPE – HATA.TİPİ : Excel’in hata değerlerinden birine karşılık gelen bir sayı veya hata yoksa #YOK hatasını verir.
  2. ISERR – EHATA: Değer #N/A / #YOK dışında bir hata değerine başvuruyorsaTRUE/DOĞRU, değilse FALSE/YANLIŞ sonucunu verir.
  3. ISERROR – EHATALIYSA: Değer herhangi bir hata değerine başvuruyorsa ( #N/A, #VALUE!, #REF!, #DIV/0!, #NUM!, #NAME?, or #NULL! – #YOK, #DEĞER!, #BAŞV!, #SAYI/0!, #SAYI!, #AD? ya da #BOŞ!).
  4. 4. IFERROR – EĞERHATA : Değer herhangi bir hata değerine başvuruyorsa ( #N/A, #VALUE!, #REF!, #DIV/0!, #NUM!, #NAME?, or #NULL! – #YOK, #DEĞER!, #BAŞV!, #SAYI/0!, #SAYI!, #AD? ya da #BOŞ!).

Formül sonucunda  çıkan hatanın görünmemesi için formülde  yazdırılacak değer yerine  boş için :””, 0 yazdırmak için: 0 gibi  istenilen değer veya ifade yazdırılabilir.

Dosya:

sonuc-hatalari2

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>