SORT İşlevi (Excel 365)

SORT İşlevi (Excel 365)

SORT işlevi, bir sütunun, sütunların (aralık) veya dizinin içeriğini artan veya azalan düzende sıralar.

Sözdizimi:
=SORT(array, [sort_index], [sort_order], [by_col])

array , sıralanması isteniln değerleri içeren aralık veya dizidir.
sort_index isteğe bağlıdır ve sıralanacak satırı veya sütunu belirtir. Atlandığında, dizideki ilk satıra veya sütuna göre sıralama varsayılan olacaktır.
sort_order isteğe bağlıdır. Bu bir sayı; 1 artan için ve -1 azalan için. Atlanırsa, artan düzende sıralanır.
by_col , istenen sıralama yönünü gösteren isteğe bağlı bir mantıksal değerdir (DOĞRU/YANLIŞ); Satıra göre sıralamak için YANLIŞ (varsayılan), sütuna göre sıralamak için DOĞRU. Çoğu zaman satıra göre sıralamak isteyeceksiniz.

Not : SORT işlevi, yeni Excel Dinamik Diziler ailesinin bir parçasıdır ve bu yazının yazıldığı sırada Dinamik Diziler yalnızca Office 365’te mevcuttur ve şu anda Insiders kanalında beta sürümündedir. Excel 2019, Dinamik Dizi işlevlerine sahip olmayacak.

Yeni Dinamik Diziler Ailesi:
SORT
SORTBY
FILTER
UNIQUE

Dosya:

SORTişlevi

admin

Kamuda, yurt içi ve yurt dışı görevlerde 37 yıl çalışmamın ardından 2013 yılında emekli oldum. 1989 yılında hem bilgisayarla ve hem de Lotus123 tanıştım. İşlerimi yapmada pek çok programdan yararlandım. En son Microsoft Office ile devam ettim. Çalışma hayatımda, Microsft Office bana çok yardımcı Olmuştur. Özellikle Excel ile ve Acces ile veri tabanlarımın tutulmasından analizlerine kadar, Word ile yazışmalarımın yapılmasında, sunumlarım için ise Power Point etkin araçlar olmuştur. Excel, bana çalışmalarımda etkin, doğru ve hızlı sonuçlar elde etmemi sağlamıştır. Çalışma hayatımda bu durum, Bilgi İşlem Bölümünün bana sağlayamayacağı kadar kolaylıklar ve en önemlisi bana hazır olarak gelen programları test etme ve kullanabilirliklerinin ortaya çıkarılmasında oldukça yararları olmuştur. Yılların bana verdiği bu deneyimlerle ve değişik alanlarda üyesi olduğum sitelerden gelen sorulara verdiğim yanıtlarla oluşturduğum çalışmalarımı paylaşmaya çalışıyorum. Bu konuda hep fikrim sorulmuştur. Nasıl bir yol izlenmesini önerirsiniz gibi. Önerim şu; İşinizi iyi, doğru ve hızlı yapmak mı istiyorsunuz? O zaman bu tür ofis programlarını iyi kullanmaya bakınız. Kimse sizden programcı olmayı beklemiyor. Programcılar da kafanızdaki problemi ve işinizi tam olarak bilemeyeceklerinden size üretilen programlar; arzu ettiğiniz biçimde olmayabilirler. Yine programcılar programlarını yapsınlar. Ancak, programda bir hata veya arıza olduğunda hazırlıklı değilseniz., yarı yolda kalırsınız. O zaman ne yapacaksınız? Programcıları mı arayacaksınız.? Bunu yapan programcı da bu işe bakmıyor veya ayrılmış olabilir. Bu durumda kendinize güveneceksiniz. Çünkü sizin bir çalışmanız vardır. Bu amatörce de olsa sizi yarı yolda bırakmayacaktır. Umarım bu sitede eklediğim dosya ve bilgiler, kullanıcılara ve ziyaretçilere yararlı olur. Saygılarımla... İdris SERDAR

You may also like...