STOK DEĞERLEME YÖNTEMLERİNDEN FIFO ve LIFO

STOK DEĞERLEME YÖNTEMLERİNDEN FIFO ve LIFO

Maliyet bedelini esas alan stok değerleme yöntemlerinden olan;

1. İlk Giren – İlk Çıkar (FIFO – First In First Out) Yöntemi
2. Son Giren – İlk Çıkar (LIFO – Last In First Out) Yöntemi dir.

Bu yöntemler, farklı fiyatlardan alınan malların değerlemesine çözüm getirmektedir. Özet olarak; satılan ve elde kalan TİCARİ MALLARIN değerini belirlemeye/hesaplamaya yarar.

1. İlk Giren – İlk Çıkar (FIFO – First In First Out) Yöntemi:
İşletme satışlarını ilk önce aldığı ve depoladığı mallardan yaptığı varsayımına dayanarak yapılan değerleme yöntemidir. Bu varsayıma göre dönem sonunda işletmede stok olarak bulunan mallar, en son satın alınan mallar olmaktadır.

2 Son Giren – İlk Çıkar (LIFO – Last In First Out) Yöntemi:
İlk Giren-İlk Çıkar yönteminin tersi bir varsayıma dayanır. Yani satılan mallar en son satın alınan mallar olmaktadır. Bu nedenle dönem sonunda satın alınan malların birim maliyetleri esas alınmaktadır.

Excel’de durum, yandaki sayfada yaptığım tabloda alış tarihlerinin küçükten, büyüğe tersi büyükten küçüğe sıralamasını sağlayan bir makro ile aynı tabloda FIFO ve LIFO’yu görmek mümkün olmaktadır.

Dosya:

FIFO-LIFO

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>