STOK DEĞERLEME YÖNTEMLERİNDEN FIFO ve LIFO

STOK DEĞERLEME YÖNTEMLERİNDEN FIFO ve LIFO

Maliyet bedelini esas alan stok değerleme yöntemlerinden olan;

1. İlk Giren – İlk Çıkar (FIFO – First In First Out) Yöntemi
2. Son Giren – İlk Çıkar (LIFO – Last In First Out) Yöntemi dir.

Bu yöntemler, farklı fiyatlardan alınan malların değerlemesine çözüm getirmektedir. Özet olarak; satılan ve elde kalan TİCARİ MALLARIN değerini belirlemeye/hesaplamaya yarar.

1. İlk Giren – İlk Çıkar (FIFO – First In First Out) Yöntemi:
İşletme satışlarını ilk önce aldığı ve depoladığı mallardan yaptığı varsayımına dayanarak yapılan değerleme yöntemidir. Bu varsayıma göre dönem sonunda işletmede stok olarak bulunan mallar, en son satın alınan mallar olmaktadır.

2 Son Giren – İlk Çıkar (LIFO – Last In First Out) Yöntemi:
İlk Giren-İlk Çıkar yönteminin tersi bir varsayıma dayanır. Yani satılan mallar en son satın alınan mallar olmaktadır. Bu nedenle dönem sonunda satın alınan malların birim maliyetleri esas alınmaktadır.

Excel’de durum, yandaki sayfada yaptığım tabloda alış tarihlerinin küçükten, büyüğe tersi büyükten küçüğe sıralamasını sağlayan bir makro ile aynı tabloda FIFO ve LIFO’yu görmek mümkün olmaktadır.

Dosya:

FIFO-LIFO

admin

Kamuda, yurt içi ve yurt dışı görevlerde 37 yıl çalışmamın ardından 2013 yılında emekli oldum. 1989 yılında hem bilgisayarla ve hem de Lotus123 tanıştım. İşlerimi yapmada pek çok programdan yararlandım. En son Microsoft Office ile devam ettim. Çalışma hayatımda, Microsft Office bana çok yardımcı Olmuştur. Özellikle Excel ile ve Acces ile veri tabanlarımın tutulmasından analizlerine kadar, Word ile yazışmalarımın yapılmasında, sunumlarım için ise Power Point etkin araçlar olmuştur. Excel, bana çalışmalarımda etkin, doğru ve hızlı sonuçlar elde etmemi sağlamıştır. Çalışma hayatımda bu durum, Bilgi İşlem Bölümünün bana sağlayamayacağı kadar kolaylıklar ve en önemlisi bana hazır olarak gelen programları test etme ve kullanabilirliklerinin ortaya çıkarılmasında oldukça yararları olmuştur. Yılların bana verdiği bu deneyimlerle ve değişik alanlarda üyesi olduğum sitelerden gelen sorulara verdiğim yanıtlarla oluşturduğum çalışmalarımı paylaşmaya çalışıyorum. Bu konuda hep fikrim sorulmuştur. Nasıl bir yol izlenmesini önerirsiniz gibi. Önerim şu; İşinizi iyi, doğru ve hızlı yapmak mı istiyorsunuz? O zaman bu tür ofis programlarını iyi kullanmaya bakınız. Kimse sizden programcı olmayı beklemiyor. Programcılar da kafanızdaki problemi ve işinizi tam olarak bilemeyeceklerinden size üretilen programlar; arzu ettiğiniz biçimde olmayabilirler. Yine programcılar programlarını yapsınlar. Ancak, programda bir hata veya arıza olduğunda hazırlıklı değilseniz., yarı yolda kalırsınız. O zaman ne yapacaksınız? Programcıları mı arayacaksınız.? Bunu yapan programcı da bu işe bakmıyor veya ayrılmış olabilir. Bu durumda kendinize güveneceksiniz. Çünkü sizin bir çalışmanız vardır. Bu amatörce de olsa sizi yarı yolda bırakmayacaktır. Umarım bu sitede eklediğim dosya ve bilgiler, kullanıcılara ve ziyaretçilere yararlı olur. Saygılarımla... İdris SERDAR

You may also like...

Bir cevap yazın