Sudoku Bulmaca Üretme ve Çözme

Sudoku Bulmaca Üretme ve Çözme

GİRİŞ

Hafta sonunda bir gazete ekinde sudoku bulmacalarına rastladım. Merak ettim bunlar nasıl çözülür? Bugüne kadar bu bulmacaları duyarım ancak,bu oyunun kuralı nedir? Bilmiyordum. Gazete sayfasını da taradım. Orada da bir açıklama bulamadım.

Google ve vikipedia’dan yardım istedim. Kuralı öğrendim. Ne var ki; en kolayında bile çözüme ulaşamadım.

Şunu öğrendim: oraya gelişigüzel yerleştirlen rakamlar atmasyan değil daha önce çözümü yapılmış bulmacanın rakamları olduğunu farkettim. Yoksa uydurulan rakamlarla ancak tesadüfen çözümlü olabilir.

Ben bunun çözümü ile neden uğraşayım diyerek, işi Excel’e havale ettim.

Yaptığım derlemelerle bu dosyayı hazırladım.

SUDOKU NEDİR?

Sudoku, Japonya’dan çıktığı bilinen bir bulmaca oyunudur. Japonca “Suuji wa dokushin ni kagiru” sözcüklerinin birleşiminden “SUDOKU” adını almıştır.

Oyun, rakam yerleştirme” esasına dayanır.

Sudoku bulmacaları, büyüklüğüne ve çesidine göre dlandırılır. En çok kullanılan yandaki resimde gördüğümüz 9×9 boyutlarındadır.

Bulmaca 9’ar karelik 9 bölgedeki 81 kareden oluşmaktadır. 1’den 9 kadar olan rakamlar bu 81 kareye belirlenmiş kurallara göre yerleştirilerek oynanır.

Bir sudoku bulmacasında resimdeki gibi bazı rakamlar sudoku içine yerleştirilmiş olarak verilir. Geriye kalan rakamlar ise altta belirtilen kurallar çerçevesinde yerleştirilmesi istenir.

Tüm sudoku çeşitleri için geçerli olan üç temel kural vardır. Bunlar:

* Her satırda tüm rakamlar bulunmalı ve bu rakamlar sadece birer defa yer almalıdır.

* Her sütunda tüm rakamlar bulunmalı ve bu rakamlar sadece birer defa yer almalıdır.

* Her bölgede tüm rakamlar bulunmalı ve bu rakamlar sadece birer defa yer almalıdır.

su1

Dosya:

sudokubulmaca

You may also like...

1 Response

 1. Gökhan ALGAN diyor ki:

  sayın idris hocam
  ben bundan 21 sene önce bu bulmacayı star gazatesinden çözmeye başladım ve japonların dahada zor versiyonlarını da çözmeye çalıştım
  her satırda her sütunda ve 3×3 karelaj içinde 1den 9 a kadar sayılar yanlızca 1 kez yazılacak kuralından dahada öte sudokular var

  diagonal sudokuda köşegenlerdede her sayı 1 defa yazılacak
  irregular sudoku ise imkansız sayılabilecek en zoru bu zor olma sebebi ise 9 kare olan 3×3 bu bulmacada 3×3 değil yani toplamı 9 kare olabilen her şekil içinde her sayı bir defa yazılacak 7tane düşey kare ve peşine sola 2 kare den oluşan bir 9 kareden oluşan alan gibi ama dikkat ederseniz (3×3) değil

  incelemenizi öneririm. özellikle irregular sudokuyu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>