SUMPRODUCT – TOPLA.ÇARPIM İŞLEVİ

SUMPRODUCT – TOPLA.ÇARPIM İŞLEVİ

 

Genel anlamda SUMPRODUCT fonksiyonu, sütun ve satır sayısı aynı olmak kaydıyla birden fazla matrisin , aynı sütunlarının birbirleri ile çarpımının toplamını ifade eder. Başka bir anlatımla, verilen dizi formatında yer alan alanların içindeki sayıların birbirleriyle karşılıklı olarak çarpımlarının toplamlarını verir.

Örneğin, kilogramı 1 TL olan 5 Kg portakal ile kilogramı 2 TL olan 4 Kg muz için ne kadar para ödenecek sorusununun yanıtını kısa yoldan bu fonksiyon bize vermektedir.

Normal Excel yardım dosyasında veya diğer Excel yardım kitaplarında da yer alan bu açıklama, basit ve bu çerçeve ve çapta olmasına karşın, SUMPRODUCT fonksiyonu pek çok kritere dayalı sonuçların elde edilmesinde oldukça kullanışlı bir fonksiyondur.

Bu dosyada bu fonksiyonun sözcüklerle açıklanması yerine daha çok örnek uygulamalarla açıklanması yapılmaya çalışılmıştır. Kuşkusuz kullanım alanı buradakilerle sınırlı değildir.

Bununla birliktearadak fark ve benzerlikler görünsün diye,  COUNT – BAĞ_DEĞ_SAY, COUNTA – BAĞ_DEĞ_DOLU_SAY, SUMIF – ETOPLA ve COUNTIF – EGERSAY fonksiyonlarına da yer verilmiştir.

Her ne kadar Excel 2003 sürümünden sonra SUMIFS – ÇOKETOPLA, COUNTIFS – ÇOKEĞERSAY işlevleri eklenmişse de SUMPRODUCT fonksiyonunun temel avantajı, birden fazla kritere göre hesaplama yapabilmesinin yanında mantıksal bağlaçlarla da işlem yapabilme özelliğine sahiptir.

 

Buraya yeri geldikçe pek çok örnek dosya eklenecektir.

 

Örnek Dosyalar:

SUMPRODUCT-TOPLA.ÇARPIM-1

 

SUMPRODUCT-TOPLA.ÇARPIM-2

 

TOPLA.ÇARPIM-SUMPRODUCTYAZIMŞEKLİ

 

 

 

 

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>