Sunburst Grafiği (Excel 2016)

Sunburst Grafiği  (Excel 2016)

Sunburst grafiği, hiyerarşik verilerin grafikte gösterilmesine yarar. hiyerarşide her düzey, hiyerarşinin üstündeki verileri temsil eden iç halka ile ayrı bir halka olarak görüntülenir.

Bu tür görselleştirme, her kategori düğümü için dilimlenmiş bir dizi halka aracılığıyla hiyerarşi gösterir. Her halka, hiyerarşideki bir seviyeye karşılık gelir, merkezi halka kök düğümü temsil eder ve hiyerarşi ondan dışarıya doğru hareket eder.

Halkalar ana dilim ile hiyerarşik ilişkilerine göre dilimlenir ve bölünür. Her dilimin açısı ana düğümü altında eşit olarak bölünür veya bir değerle orantılı yapılabilir.

Özetle, Sunburst grafiği, iç halkaların dış halkalara nasıl dağıldığını gösterir.

Örneğin iki farklı markanın (Audi ve VW) satışların oranını gösteren bir iç yüzüğümüz var. İkinci halka satışları ürün tipine ayırır ve ardından dış halka her ürün modeli kategorisine ayırır.

Bu grafikten, her bir hiyerarşik seviyede elde edilen satışların oranını açıkça görebiliyoruz.

 

sun1

 

sun2

Dosya:

SunburstGrafiği1

 

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>