VBE (Visiual Basic Editor) PENCERELERİNİN VARSAYILAN KONUMLARINA GERİ GETİRİLMESİ

VBE (Visiual Basic Editor) PENCERELERİNİN VARSAYILAN KONUMLARINA GERİ GETİRİLMESİ

Bir kaç kez başıma gelmiştir. Mouse-Farenin tutukluk yapma azizliğine uğrayarak VBE pencerelerinin konumları bozulmuştur. Bunları eski haline getirmek için yapılan, küçültme, büyütme, taşıma, sürükleme, docking falan hepsinde başarısız oldum.

Pek çok deneme, yanılma ve hafızamı zorlayarak çözümü buluyorum. Bu da oldukça gereksiz yere zamanımı alan tatsız bir olaydır. Bu nedenle bunu yazılı hale getirmeye karar verdim. En azından bundan sonra zaman kaybetmeden böyle bir problemi rahatlıkla çözme olanağım bulunsun diye. Belki diğer kullanıcılar da bundan yararlanır.

Bildiğim kadarı ile Kayıt Defterindeki bazı ayarlarla oynayarak konumlarını geri yüklemek mümkündür. Ancak riskli bir iştir. Önermiyorum.

Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni yanlış kullanmak, işletim sisteminizi yeniden yüklemenizi gerektirebilecek ciddi sorunlara neden olabilir. Bunu sizin sorumluluğunuza bırakarak, aşağıdaki adımları dikkatlice izlemenizi öneririm.

  1. Excel’i kapatın. (Diğer ofis programları açıksa onları da kapatın.)
  2. Windowsun Komutunda RegEdit’i çalıştırın.
  3. Windows 2000 ve öncesi sürümler için:

HKEY_USERS gidin. \ Default Software \ Microsoft \ VBA \ Office\ 6.0\Common

Windows 2000 ve sonrası sürümler için:

HKEY_CURRENT_USER gidin. / Software / Microsoft / VBA / 6.0 / Common

Buradaki 6.0, 7.0 veya 7.1 de olabilir.

Burada göreceğiniz mavi renkli Doc’ı, örneğin Dok olarak yeniden adlandırın. İhtiyatlı davranma. Veya bunu silin. Çünkü Excel’i açtığınızda bu yeniden oluşacaktır.

4.RegEdit’i kapatın.

5.Excel’i ve VBE’yi açtığınızda, VBE pencerelerinin varsayılan konumlarında olduklarını göreceksiniz.

 

 

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>