Windows API Viewer for MS Excel – MS Excel için Windows API Görüntüleyicisi

Windows API Viewer for MS Excel – MS Excel için Windows API Görüntüleyicisi

Windows API (Application Programming Interface) 32 ve 64 bit Windows işletim sistemleri için geliştirilen uygulamaların işletim sistemi ile iletişimini sağlar. Farklı bir ifade ile, geliştirilen uygulamalar ile Windows API kullanıldığında, Windows işletim sistemi içinde yer alan  .dll dosyalarda yerleşik olarak bulunan fonksiyon, veri ve yapıların uygulama içinde kullanılmasını sağlar.

32bit Excel ile kullanılmış olan API’ler 64 bit Excelde çalışmazlar . Keza tersi de öyle. Örnek:

Private Declare Function GetDeviceCaps Lib “gdi32” Alias “GetDeviceCaps” (ByVal hdc As Long, ByVal nIndex As Long) As Long

Şeklinde 32 bitte yazılmış bir API Excel 64’te çalışmaz. Bunun aşağıdaki şekilde dönüştürülmesi gerekir.

Private Declare PtrSafe Function GetDeviceCaps Lib “gdi32” Alias “GetDeviceCaps” (ByVal hdc As LongPtr, ByVal nIndex As Long) As Long

Her ikisinde çalışması için:

#If Win64 Then

Private Declare PtrSafe Function GetDeviceCaps Lib “gdi32” Alias “GetDeviceCaps” (ByVal hdc As LongPtr, ByVal nIndex As Long) As Long

#Else

Private Declare Function GetDeviceCaps Lib “gdi32” Alias “GetDeviceCaps” (ByVal hdc As Long, ByVal nIndex As Long) As Long

#End If

Şeklinde yazmak gerekir.

Bunu elle yapmak çoğu zaman oldukça yorucu bir işlem. Dennis M.Wallentin, Ron de Bruin ve Ken Puls tarafından ortaya konulan, Windows API Viewer for MS Excel – MS Excel için Windows API Görüntüleyicisi, kod modüllerine eklenecek koşullu veya koşulsuz Windows API kodu oluşturmak için bağımsız güçlü bir araç olarak yapılmıştır.

Uygulama dosyaları aşağıda verilmiştir. İşletim sisteminize uygun olanı bilgisayarınıza yükledikten sonra bir kaç uygulamadan sonra kullanımının oldukça basit olduğu görülecektir.

Her iki platform için x86 ve x64 gibi çeşitli çözümlerde kolayca kullanılabilen çeşitli API listeleri sunar. İstenirse, koşullu Windows API çözümleri oluşturabilir.

Uygulanabilecek iki koşul Win64 ve VBA7’dir. Bunlar hakkında daha fazla bilgi, araçla birlikte verilen yardım dosyalarında bulunabilir.

Araç, kapsamlı yardım desteği ile birlikte gönderilir; yardım, Windows API ile ilgili yardım dosyalarını ve web sayfalarını içerir.

Aşağıdaki ekran görüntüsü ana formu göstermektedir:

api1

 

Windows API Viewer’ı kullanmak çok kolaydır. İstediğiniz kod seçeneklerini belirleyin ve bunları klibi panosuna dışa aktarın.

Tek başına bir araç olduğundan, kendi başına diğer geliştirme araçlarıyla birlikte kullanılabilir. Ancak buradaki Windows API’si özellikle MS Excel için seçilmiştir.

Aracın yardım dosyası, oluşturabileceğimiz çeşitli çıktıları açıklar ve gösterir.

Kod çözümü panoya aktarılmadan önce aşağıdaki ekran görüntüsünün de gösterdiği gibi önizleyebiliriz:

api2

 

Dosyalar:

WindowsAPIViewerx86

WindowsAPIViewerx64

 

 

admin

Kamuda, yurt içi ve yurt dışı görevlerde 37 yıl çalışmamın ardından 2013 yılında emekli oldum. 1989 yılında hem bilgisayarla ve hem de Lotus123 tanıştım. İşlerimi yapmada pek çok programdan yararlandım. En son Microsoft Office ile devam ettim. Çalışma hayatımda, Microsft Office bana çok yardımcı Olmuştur. Özellikle Excel ile ve Acces ile veri tabanlarımın tutulmasından analizlerine kadar, Word ile yazışmalarımın yapılmasında, sunumlarım için ise Power Point etkin araçlar olmuştur. Excel, bana çalışmalarımda etkin, doğru ve hızlı sonuçlar elde etmemi sağlamıştır. Çalışma hayatımda bu durum, Bilgi İşlem Bölümünün bana sağlayamayacağı kadar kolaylıklar ve en önemlisi bana hazır olarak gelen programları test etme ve kullanabilirliklerinin ortaya çıkarılmasında oldukça yararları olmuştur. Yılların bana verdiği bu deneyimlerle ve değişik alanlarda üyesi olduğum sitelerden gelen sorulara verdiğim yanıtlarla oluşturduğum çalışmalarımı paylaşmaya çalışıyorum. Bu konuda hep fikrim sorulmuştur. Nasıl bir yol izlenmesini önerirsiniz gibi. Önerim şu; İşinizi iyi, doğru ve hızlı yapmak mı istiyorsunuz? O zaman bu tür ofis programlarını iyi kullanmaya bakınız. Kimse sizden programcı olmayı beklemiyor. Programcılar da kafanızdaki problemi ve işinizi tam olarak bilemeyeceklerinden size üretilen programlar; arzu ettiğiniz biçimde olmayabilirler. Yine programcılar programlarını yapsınlar. Ancak, programda bir hata veya arıza olduğunda hazırlıklı değilseniz., yarı yolda kalırsınız. O zaman ne yapacaksınız? Programcıları mı arayacaksınız.? Bunu yapan programcı da bu işe bakmıyor veya ayrılmış olabilir. Bu durumda kendinize güveneceksiniz. Çünkü sizin bir çalışmanız vardır. Bu amatörce de olsa sizi yarı yolda bırakmayacaktır. Umarım bu sitede eklediğim dosya ve bilgiler, kullanıcılara ve ziyaretçilere yararlı olur. Saygılarımla... İdris SERDAR

You may also like...

Bir cevap yazın