Windows API’leri, DLL Dosyaları ve MS Excel için Windows API Görüntüleyicisi

Windows API’leri, DLL Dosyaları ve MS Excel için Windows API Görüntüleyicisi

Windows API’leri, DLL Dosyaları

Aşağıdaki bilgiler çeşitli kaynaklardan derlenmiştir.

Windows API (Application Programming Interface), 32 ve 64 bit Windows işletim sistemleri uygulama geliştirme arayüzüdür.

Windows API, geliştirilen uygulamaların işletim sistemi ile iletişimini sağlar. Başka bir ifade ile, geliştirilen uygulamalar ile Windows işletim sistemi içinde .dll dosyalarda yerleşik olarak bulunan fonksiyon, veri ve yapıların uygulama içinde kullanılmasını sağlar.

dll dosyaları, Dinamic Link Library isminden gelmektedir. dll dosyalarının görevi, programların ortaklaşa yaptıkları görevi koordine etmektir.

Sistem fonksiyonları olarak adlandırılan Windows API fonksiyonları Windows işletim sistemi ile birlikte yüklenir ve Windows sistem klasörleri altındaki .dll uzantılı dosyalarda yer alırlar.

Windows API dosyalarının temelini kernel32.dll, user32.dll ve gdi32.dll dosyaları oluşturur.

Windows API ile kullanılabilecek fonsiyonlar temel olarak 4 tanedir. Bu dll dosyalarında bazı fonksiyon ve işlevler yer alır.

  • Temel İşlemler

Kernel32.dll Dosya sistemleri ve aygıtlar gibi Windows işletim sisteminin temel kaynaklarına erişimi sağlar.

Advapi.dll Windows Registry, sistemin açılıp kapanması, Windows hizmetlerinin oluşturulması, başlatılması ve durdurulması gibi işlemleri gerçekleştirir.

  • Grafik İşlemleri

gdi32.dll  Grafik çizim işlemlerini gerçekleştirir.

  • Kullanıcı İşlemleri

User32.dll Ekran, temel kontrol elemanları, fare ve klavye ile ilgili işlemleri gerçekleştirir.

Comdlg32.dll Dosya açma ve kapama ile renk ve font seçimi gibi işlemlerde kullanılan standart diyalog kutu işlemlerini gerçekleştirir.

Comctl32.dll  Status bar, progress bar, toolbar ve tab gibi elemanların uygulamalar tarafından kullanılmasını sağlar.

Shell32.dll dosyasında yer alan bu fonksiyonlar işletim sistemi shell olanaklarının kullanılmasını sağlar.

  • Ağ İşlemleri

İşletim sistemindeki ağ ile ilgili işlemleri gerçekleştirir.

 

 

MS Excel için Windows API Görüntüleyicisi

MS Excel için Windows API Görüntüleyicisi Dosyası, Dennis M. Wallentin tarafından yapılmıştır. Dosya ve aşağıdaki bilgiler Ron de Bruin’in sitesinden ( https://www.rondebruin.nl/win/dennis/windowsapiviewer.htm ) alınmıştır.

MS Excel için Windows API Görüntüleyicisi, kod modüllerine eklenecek koşullar olsun veya olmasın Windows API kodunu oluşturmak için bağımsız ve güçlü bir araçtır. Bu dosya ekte verilmiş olup, bilgisayarınıza yüklemeniz gerekir.

Dosya, çeşitli çözümlerde kolayca kullanılabilen x86 ve x64 platformları için çeşitli API listeleri sunmaktadır. İstenirse, koşullu Windows API çözümleri oluşturabilir.

Uygulanabilecek iki koşul Win64 ve VBA7’dir. Onlarla ilgili daha fazla bilgi araç ile birlikte verilen yardım dosyalarında bulunabilir.

Araç, kapsamlı yardım desteği ile gönderilir; yardım, Windows API’yle ilgili olan yardım dosyalarını ve web sayfalarını içerir.

Windows API Viewer’ı kullanmak çok kolaydır. İstediğiniz kod seçeneklerini seçin ve bunları panoya dışa aktarın. Hepsi bu!

Bağımsız bir araç olduğu için, diğer geliştirme araçları ile birlikte kullanılabilir. Fakat burada Windows API, MS Excel için özellikle seçilmiştir.

Aracın yardım dosyası, oluşturabileceğimiz çeşitli çıktıları açıklar ve gösterir.

Kod çözümü panoya aktarmadan önce önizlemesini görmek mümkündür.

Dosya:

Office2010Win32API_PtrSafe

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>