100 Adet Hayvan Satın Almak – Bulmaca

100 Adet Hayvan Satın Almak – Bulmaca

SORU1

Elimizde 100 lira var. Bu 100 lirayla 100 adet hayvan alınacak. Üç çeşit hayvan var.

Bunların fiyatları şöyle:
1 inek= 10 lira
8 tavuk= 1 lira
1 koyun= 1 lira

Bu üç hayvandandan en az birisini almak zorundayız.

Buna göre, 100 liranın tamamı harcanmak kaydıyla ve toplamları 100 adet olacak hayvanlardan kaç adet tavuk ,kaç adet koyun ve kaç adet inek almamız gerekir?

Excel’de nasıl çözüm buluruz?

Matematiksel Çözüm:

inek=x, tavuk=y ve koyun=z olsun.
adetleri x+y+z=100

değerleri toplamı

10x+y/8+z=100 lira olur.
ikinci denklemi genişletirsek; 80x+y+8z=800 olur. x+y+z= 100 denklemimizi de 8 ile genişletip denkleştirirsek, denklem sonucu 72x=7y çıkar.

Buradan x, y  ve z tamsayı olmak zorunda olduklarından.  x=7, y=72 çıkar.

Bu değerleri iki denklemden birine yerleştirirsek z= 21 çıkar.

Yani;
z=koyun:21, x=inek:7, y=tavuk:72  bulunur.

 

SORU2

Elimizde 500 lira var.  100 adet hayvan alınacak. Üç çeşit hayvan var.

Bunların fiyatları şöyle:

Tavuk=1 lira
Koyun=10 lira
İnek=50 lira

Bu üç hayvandandan en az bir adet almak zorundayız.

Buna göre,500 liranın tamamı harcanmak kaydıyla ve toplamları 100 adet olacak hayvanlardan kaç adet tavuk ,kaç adet koyun ve kaç adet inek almamız gerekir?

Excel’de nasıl çözüm buluruz?

Matematiksel Çözüm

x+y+z=100
x+10y+50z=500

9y+49z=400

Buradan y=39 ve z=1
x+39+1=100
x=60
x=tavuk=60, y=koyun=39 ve z=inek=1 bulunur.

 

Bu Soruların Excel ile çözümleri de SOLVER – ÇÖZÜCÜ ile verilmiştir.

Dosya:

100adethayvanbulmaca

 

admin

Kamuda, yurt içi ve yurt dışı görevlerde 37 yıl çalışmamın ardından 2013 yılında emekli oldum. 1989 yılında hem bilgisayarla ve hem de Lotus123 tanıştım. İşlerimi yapmada pek çok programdan yararlandım. En son Microsoft Office ile devam ettim. Çalışma hayatımda, Microsft Office bana çok yardımcı Olmuştur. Özellikle Excel ile ve Acces ile veri tabanlarımın tutulmasından analizlerine kadar, Word ile yazışmalarımın yapılmasında, sunumlarım için ise Power Point etkin araçlar olmuştur. Excel, bana çalışmalarımda etkin, doğru ve hızlı sonuçlar elde etmemi sağlamıştır. Çalışma hayatımda bu durum, Bilgi İşlem Bölümünün bana sağlayamayacağı kadar kolaylıklar ve en önemlisi bana hazır olarak gelen programları test etme ve kullanabilirliklerinin ortaya çıkarılmasında oldukça yararları olmuştur. Yılların bana verdiği bu deneyimlerle ve değişik alanlarda üyesi olduğum sitelerden gelen sorulara verdiğim yanıtlarla oluşturduğum çalışmalarımı paylaşmaya çalışıyorum. Bu konuda hep fikrim sorulmuştur. Nasıl bir yol izlenmesini önerirsiniz gibi. Önerim şu; İşinizi iyi, doğru ve hızlı yapmak mı istiyorsunuz? O zaman bu tür ofis programlarını iyi kullanmaya bakınız. Kimse sizden programcı olmayı beklemiyor. Programcılar da kafanızdaki problemi ve işinizi tam olarak bilemeyeceklerinden size üretilen programlar; arzu ettiğiniz biçimde olmayabilirler. Yine programcılar programlarını yapsınlar. Ancak, programda bir hata veya arıza olduğunda hazırlıklı değilseniz., yarı yolda kalırsınız. O zaman ne yapacaksınız? Programcıları mı arayacaksınız.? Bunu yapan programcı da bu işe bakmıyor veya ayrılmış olabilir. Bu durumda kendinize güveneceksiniz. Çünkü sizin bir çalışmanız vardır. Bu amatörce de olsa sizi yarı yolda bırakmayacaktır. Umarım bu sitede eklediğim dosya ve bilgiler, kullanıcılara ve ziyaretçilere yararlı olur. Saygılarımla... İdris SERDAR

You may also like...

Bir yanıt yazın