ARRAYTOTEXT işlevi – Excel 365

ARRAYTOTEXT işlevi – Excel 365

ARRAYTOTEXT işlevi, belirtilen herhangi bir aralıktan bir dizi metin değeri döndürür. Metin değerlerini değiştirmeden iletir ve metin olmayan değerleri metne dönüştürür.

Noktalı virgüller ve etrafındaki küme parantezleriyle tamamlanmış dizi biçimli metin çıktısı oluşturmak için kullanılır.

Bu işlev, CONCAT ve TEXTJOIN işlevleri arasında gibi bir şey.

Sözdizimi

ARRAYTOTEXT(array, [format])

ARRAYTOTEXT işlevinin söz diziminde aşağıdaki bağımsız değişkenler bulunur.

array – dizi Metin olarak döndürülecek dizi. (Gerekli)

format – biçim döndürülen verilerin biçimi, iki değerden biri (İsteğe bağlı)

Döndürülen verilerin biçimi, iki değerden biri:

0    Varsayılan. Okunması kolay özlü format. Döndürülen metin, genel biçimlendirme uygulanmış bir hücrede oluşturulan metinle aynı olacaktır.

1    Çıkış karakterleri ve satır ayırıcılar içeren kesin biçim. Formül çubuğuna girildiğinde ayrıştırılabilen bir dize üretir. Boole değerleri, Sayılar ve Hatalar dışındaki döndürülen dizeleri tırnak içinde kapsar.

Notlar: 

Kısa biçim tek bir hücre içerisinde bir değerler listesi döndürürken, kesin biçim aynı boyutta ve şekilde bir diziyi giriş olarak döndürür.

Biçim 0 veya 1 dışında herhangi bir şey olursa, ARRAYTOTEXT işlevi #DEĞER! hata değeri verir.

 

Dosya:

ARRAYTOTEXT

admin

Kamuda, yurt içi ve yurt dışı görevlerde 37 yıl çalışmamın ardından 2013 yılında emekli oldum. 1989 yılında hem bilgisayarla ve hem de Lotus123 tanıştım. İşlerimi yapmada pek çok programdan yararlandım. En son Microsoft Office ile devam ettim. Çalışma hayatımda, Microsft Office bana çok yardımcı Olmuştur. Özellikle Excel ile ve Acces ile veri tabanlarımın tutulmasından analizlerine kadar, Word ile yazışmalarımın yapılmasında, sunumlarım için ise Power Point etkin araçlar olmuştur. Excel, bana çalışmalarımda etkin, doğru ve hızlı sonuçlar elde etmemi sağlamıştır. Çalışma hayatımda bu durum, Bilgi İşlem Bölümünün bana sağlayamayacağı kadar kolaylıklar ve en önemlisi bana hazır olarak gelen programları test etme ve kullanabilirliklerinin ortaya çıkarılmasında oldukça yararları olmuştur. Yılların bana verdiği bu deneyimlerle ve değişik alanlarda üyesi olduğum sitelerden gelen sorulara verdiğim yanıtlarla oluşturduğum çalışmalarımı paylaşmaya çalışıyorum. Bu konuda hep fikrim sorulmuştur. Nasıl bir yol izlenmesini önerirsiniz gibi. Önerim şu; İşinizi iyi, doğru ve hızlı yapmak mı istiyorsunuz? O zaman bu tür ofis programlarını iyi kullanmaya bakınız. Kimse sizden programcı olmayı beklemiyor. Programcılar da kafanızdaki problemi ve işinizi tam olarak bilemeyeceklerinden size üretilen programlar; arzu ettiğiniz biçimde olmayabilirler. Yine programcılar programlarını yapsınlar. Ancak, programda bir hata veya arıza olduğunda hazırlıklı değilseniz., yarı yolda kalırsınız. O zaman ne yapacaksınız? Programcıları mı arayacaksınız.? Bunu yapan programcı da bu işe bakmıyor veya ayrılmış olabilir. Bu durumda kendinize güveneceksiniz. Çünkü sizin bir çalışmanız vardır. Bu amatörce de olsa sizi yarı yolda bırakmayacaktır. Umarım bu sitede eklediğim dosya ve bilgiler, kullanıcılara ve ziyaretçilere yararlı olur. Saygılarımla... İdris SERDAR

You may also like...