BAŞVURU STİLLERİ VE MAKRO İLE FORMÜL KOPYALAMA

BAŞVURU STİLLERİ

Başvuru, çalışma sayfası üzerindeki bir hücre veya bir hücre aralığını tanımlar.

Excel’de hücrelere yapılacak başvurularda iki stil bulunmaktadır. Bunlar; A1 stili ve R1C1 stilidir.

A1 başvuru stili
Varsayılan olarak, Excel sütunlara harflerle ;
Excel 2003: A’dan IV’ye kadar toplam 256 sütun, satırlara ise numaralarla (1’den 65536’ya kadar) başvuru yapan, A1 başvuru stilini,
Excel 2010:-2013 A’dan XFD’ye kadar toplam 16384 sütun), satırlara ise numaralarla (1’den 1048576’ya kadar başvuru yapan, A1 başvuru stilini, kullanır.

Bu harfler ve sayılar sütun ve satır başlıkları olarak adlandırılırlar. Bir hücreye başvuru yapmak için, sütun harfinin ardından satır numarasını girilir.
Örneğin B3, B sütunuyla 3. satırın kesişiminde bulunan hücreye başvurur

R1C1 başvuru stili
Hem satırların hem de sütunların numaralandırıldığı bir başvuru stili kullanabilir.
R1C1 başvuru stili, makrolarda satır ve sütun konumlarının hesaplanması konusunda kullanışlıdır.
R1C1 stilinde, bir hücrenin konumu Excel tarafından yanında satır numarasının yazılı olduğu bir “R” ve yanında sütun numarasının bulunduğu bir “C” ile gösterilir.

 

Dosya:

R1C1Makro

admin

Kamuda, yurt içi ve yurt dışı görevlerde 37 yıl çalışmamın ardından 2013 yılında emekli oldum. 1989 yılında hem bilgisayarla ve hem de Lotus123 tanıştım. İşlerimi yapmada pek çok programdan yararlandım. En son Microsoft Office ile devam ettim. Çalışma hayatımda, Microsft Office bana çok yardımcı Olmuştur. Özellikle Excel ile ve Acces ile veri tabanlarımın tutulmasından analizlerine kadar, Word ile yazışmalarımın yapılmasında, sunumlarım için ise Power Point etkin araçlar olmuştur. Excel, bana çalışmalarımda etkin, doğru ve hızlı sonuçlar elde etmemi sağlamıştır. Çalışma hayatımda bu durum, Bilgi İşlem Bölümünün bana sağlayamayacağı kadar kolaylıklar ve en önemlisi bana hazır olarak gelen programları test etme ve kullanabilirliklerinin ortaya çıkarılmasında oldukça yararları olmuştur. Yılların bana verdiği bu deneyimlerle ve değişik alanlarda üyesi olduğum sitelerden gelen sorulara verdiğim yanıtlarla oluşturduğum çalışmalarımı paylaşmaya çalışıyorum. Bu konuda hep fikrim sorulmuştur. Nasıl bir yol izlenmesini önerirsiniz gibi. Önerim şu; İşinizi iyi, doğru ve hızlı yapmak mı istiyorsunuz? O zaman bu tür ofis programlarını iyi kullanmaya bakınız. Kimse sizden programcı olmayı beklemiyor. Programcılar da kafanızdaki problemi ve işinizi tam olarak bilemeyeceklerinden size üretilen programlar; arzu ettiğiniz biçimde olmayabilirler. Yine programcılar programlarını yapsınlar. Ancak, programda bir hata veya arıza olduğunda hazırlıklı değilseniz., yarı yolda kalırsınız. O zaman ne yapacaksınız? Programcıları mı arayacaksınız.? Bunu yapan programcı da bu işe bakmıyor veya ayrılmış olabilir. Bu durumda kendinize güveneceksiniz. Çünkü sizin bir çalışmanız vardır. Bu amatörce de olsa sizi yarı yolda bırakmayacaktır. Umarım bu sitede eklediğim dosya ve bilgiler, kullanıcılara ve ziyaretçilere yararlı olur. Saygılarımla... İdris SERDAR

You may also like...

Bir cevap yazın