Binde (‰0 veya 0‰ ) Şeklinde Yazma ve İşlem Yapma

Binde (‰0 veya 0‰ ) Şeklinde Yazma ve İşlem Yapma

SORU:

Binde (‰0 veya 0‰ ) Şeklinde Yazma ve İşlem Yapma

Değerli Arkadaşlar Hayırlı Sabahlar Yapılması istenen: A1 hücresinde 17000,00 TL yazıyor. A2 hücresine bindelik tutar yazıyor A3 hücresine de A1 deki tutarın A2 deki binde değerini alacak. Talebim ise : A2 hücresine 10 yazıldığı zaman otomatik olarak ‰10 yazacak. A2 hücresine 1 yazıldığı zaman otomatik olarak ‰1 yazacak. A2 hücresine 5 yazıldığı zaman otomatik olarak ‰5 yazacak. A3 hücresine de A1 deki tutarın A2 deki yazılı bindelik değeri alınacak. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz? Teşekkür eder yardımlarınızı bekliyorum.

YANIT:

Excel’de hücre biçimlendirilmesi, 0,00% yapıldığında, hücreye yazılan sayı örneğin 3,00% görünmesine rağmen esasen sayı 0,03’tür.

Binde için hücre biçimlendirmesini ‰0 veya 0‰ yaptığımızda hücreye girilen sayı binde değil kendisi olmaktadır. Örneğin ‰15 sayısı 0,015 değil, 15’tir.

Bu sadece görüntüdür. Bununla yapılacak işlemler hatalı sonuç üretir. Bunu gidermek için:

1. Çıkan sonucu 1000’e bölmek.

2. Sonuç hücresinin biçimini #.##0,##0. şeklinde yapmak.

3.
Function Format(hcr As Range) As String
Format = hcr.NumberFormat
End Function

Kullanıcı Tanımlı Fonksiyon (KTF) kullanarak hücre biçimine göre işlemi sağlamak.

Dosya:

binde

admin

Kamuda, yurt içi ve yurt dışı görevlerde 37 yıl çalışmamın ardından 2013 yılında emekli oldum. 1989 yılında hem bilgisayarla ve hem de Lotus123 tanıştım. İşlerimi yapmada pek çok programdan yararlandım. En son Microsoft Office ile devam ettim. Çalışma hayatımda, Microsft Office bana çok yardımcı Olmuştur. Özellikle Excel ile ve Acces ile veri tabanlarımın tutulmasından analizlerine kadar, Word ile yazışmalarımın yapılmasında, sunumlarım için ise Power Point etkin araçlar olmuştur. Excel, bana çalışmalarımda etkin, doğru ve hızlı sonuçlar elde etmemi sağlamıştır. Çalışma hayatımda bu durum, Bilgi İşlem Bölümünün bana sağlayamayacağı kadar kolaylıklar ve en önemlisi bana hazır olarak gelen programları test etme ve kullanabilirliklerinin ortaya çıkarılmasında oldukça yararları olmuştur. Yılların bana verdiği bu deneyimlerle ve değişik alanlarda üyesi olduğum sitelerden gelen sorulara verdiğim yanıtlarla oluşturduğum çalışmalarımı paylaşmaya çalışıyorum. Bu konuda hep fikrim sorulmuştur. Nasıl bir yol izlenmesini önerirsiniz gibi. Önerim şu; İşinizi iyi, doğru ve hızlı yapmak mı istiyorsunuz? O zaman bu tür ofis programlarını iyi kullanmaya bakınız. Kimse sizden programcı olmayı beklemiyor. Programcılar da kafanızdaki problemi ve işinizi tam olarak bilemeyeceklerinden size üretilen programlar; arzu ettiğiniz biçimde olmayabilirler. Yine programcılar programlarını yapsınlar. Ancak, programda bir hata veya arıza olduğunda hazırlıklı değilseniz., yarı yolda kalırsınız. O zaman ne yapacaksınız? Programcıları mı arayacaksınız.? Bunu yapan programcı da bu işe bakmıyor veya ayrılmış olabilir. Bu durumda kendinize güveneceksiniz. Çünkü sizin bir çalışmanız vardır. Bu amatörce de olsa sizi yarı yolda bırakmayacaktır. Umarım bu sitede eklediğim dosya ve bilgiler, kullanıcılara ve ziyaretçilere yararlı olur. Saygılarımla... İdris SERDAR

You may also like...

Bir cevap yazın