Birleştirilmiş Hücrelerin Kaldırılması

Birleştirilmiş Hücrelerin Kaldırılması

Birleştirilmiş hücreler, Excel tablolarının hesaplama ve diğer işlemlerinde  bir sorundur. Bence bu birleştirme işinden mümkün olduğunca uzak durmak gerekir.

Yandaki tabloya bakarsak, ALİ için 3 satır varsa da, ALİ kelimesi sadece ilk satırda Yani A2’de görünür. Diğerleri de buna benzer.

Bu şekilde gelen verilerin işlenmesi oldukça zahmetlidir. Çünkü verileri sıralamak, ara toplamlar eklemek, pivot tabloları kullanmak gibi işlemleri yapmaya birleştirilmiş hücreler engel teşkil eder.

Şu adımları önerilebilir:

  1. A sütunu seçin. Birleştirmeyi kaldırın.
  2. 2 A1’de iken Bul ve Seç, Özele Git, Boşlukları seçin.
  3. Formül çubuğuna fareyle tıklayıp ilk dolu hücrenin adresini kullanarak =A2 gibi formül yazın ve CTRL tuşu basılı durumdayken ENTER tuşuna basın.

Ama çok daha kolay bir yolu var. Yeni Power Query araçları, Office 365 ve Excel 2016’nın Windows sürümlerinde bu araç yerleşiktir. Excel 2010 veya Excel 2013 sürümüne sahipseniz, Power Query’yi Microsoft’tan ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Bu dosyada POWER QUERY bu tabloya işlerlik nasıl kazandırılacağı anlatılmıştır. Pivot Table ile de tablonun orjinalinin benzeri birleştirilmemiş hali de yapılabilmektedir.

 

Dosya:

birlştirilmişHücre

admin

Kamuda, yurt içi ve yurt dışı görevlerde 37 yıl çalışmamın ardından 2013 yılında emekli oldum. 1989 yılında hem bilgisayarla ve hem de Lotus123 tanıştım. İşlerimi yapmada pek çok programdan yararlandım. En son Microsoft Office ile devam ettim. Çalışma hayatımda, Microsft Office bana çok yardımcı Olmuştur. Özellikle Excel ile ve Acces ile veri tabanlarımın tutulmasından analizlerine kadar, Word ile yazışmalarımın yapılmasında, sunumlarım için ise Power Point etkin araçlar olmuştur. Excel, bana çalışmalarımda etkin, doğru ve hızlı sonuçlar elde etmemi sağlamıştır. Çalışma hayatımda bu durum, Bilgi İşlem Bölümünün bana sağlayamayacağı kadar kolaylıklar ve en önemlisi bana hazır olarak gelen programları test etme ve kullanabilirliklerinin ortaya çıkarılmasında oldukça yararları olmuştur. Yılların bana verdiği bu deneyimlerle ve değişik alanlarda üyesi olduğum sitelerden gelen sorulara verdiğim yanıtlarla oluşturduğum çalışmalarımı paylaşmaya çalışıyorum. Bu konuda hep fikrim sorulmuştur. Nasıl bir yol izlenmesini önerirsiniz gibi. Önerim şu; İşinizi iyi, doğru ve hızlı yapmak mı istiyorsunuz? O zaman bu tür ofis programlarını iyi kullanmaya bakınız. Kimse sizden programcı olmayı beklemiyor. Programcılar da kafanızdaki problemi ve işinizi tam olarak bilemeyeceklerinden size üretilen programlar; arzu ettiğiniz biçimde olmayabilirler. Yine programcılar programlarını yapsınlar. Ancak, programda bir hata veya arıza olduğunda hazırlıklı değilseniz., yarı yolda kalırsınız. O zaman ne yapacaksınız? Programcıları mı arayacaksınız.? Bunu yapan programcı da bu işe bakmıyor veya ayrılmış olabilir. Bu durumda kendinize güveneceksiniz. Çünkü sizin bir çalışmanız vardır. Bu amatörce de olsa sizi yarı yolda bırakmayacaktır. Umarım bu sitede eklediğim dosya ve bilgiler, kullanıcılara ve ziyaretçilere yararlı olur. Saygılarımla... İdris SERDAR

You may also like...