Boşluksuz Data Validation – Veri Doğrulama

Boşluksuz Data Validation – Veri Doğrulama

Data Validation – Veri Doğrulama ile hücrede açılır liste yaparken kaynak listede boşluk varsa, bu açılır listeye de yansır.

Bu istenmeyen durumdan kurtulmak için bu dosyada pek çok yöntem ele alınacaktır.

Burada şunu hatırlatmakta yarar var pek çok kişi tarafından yanlış algılanan bir durum olan Ignore blankBoşluğu yoksay ‘dır.
Bu seçenek Data Validation – Veri Doğrulamada boşlukları yok etmez.

Boş (null) değerlerle yapılması istenilen işlemi belirtmek için, Ignore blank – Boşluğu yoksay onay kutusu seçilir veya kutu boş bırakılır.
İzin verilen değerlerin tanımlı ada sahip bir hücre aralığını temel alıyorsa ve bu aralığın herhangi bir yerinde boş bir hücre varsa, Ignore blankBoşluğu yoksay onay kutusunun seçilmesi doğrulama hücresine herhangi bir değerin girilmesine izin verir. Bu durum, doğrulama formülleri ile başvuruda bulunulan hücreler için de geçerlidir: Başvuruda bulunulan bir hücre boşsa, Ignore blankBoşluğu yoksay onay kutusunun seçilmesi doğrulanan hücreye herhangi bir değerin girilmesine izin verir.

Amaç: Boşluklu listeyi boşluksuz hale getirditen sonra boşluksuz hale gelen listeyi Data Validation – Veri Doğrulama’da kullanmak.

 

Dosya:

boşluksuzveridoğrulama

admin

Kamuda, yurt içi ve yurt dışı görevlerde 37 yıl çalışmamın ardından 2013 yılında emekli oldum. 1989 yılında hem bilgisayarla ve hem de Lotus123 tanıştım. İşlerimi yapmada pek çok programdan yararlandım. En son Microsoft Office ile devam ettim. Çalışma hayatımda, Microsft Office bana çok yardımcı Olmuştur. Özellikle Excel ile ve Acces ile veri tabanlarımın tutulmasından analizlerine kadar, Word ile yazışmalarımın yapılmasında, sunumlarım için ise Power Point etkin araçlar olmuştur. Excel, bana çalışmalarımda etkin, doğru ve hızlı sonuçlar elde etmemi sağlamıştır. Çalışma hayatımda bu durum, Bilgi İşlem Bölümünün bana sağlayamayacağı kadar kolaylıklar ve en önemlisi bana hazır olarak gelen programları test etme ve kullanabilirliklerinin ortaya çıkarılmasında oldukça yararları olmuştur. Yılların bana verdiği bu deneyimlerle ve değişik alanlarda üyesi olduğum sitelerden gelen sorulara verdiğim yanıtlarla oluşturduğum çalışmalarımı paylaşmaya çalışıyorum. Bu konuda hep fikrim sorulmuştur. Nasıl bir yol izlenmesini önerirsiniz gibi. Önerim şu; İşinizi iyi, doğru ve hızlı yapmak mı istiyorsunuz? O zaman bu tür ofis programlarını iyi kullanmaya bakınız. Kimse sizden programcı olmayı beklemiyor. Programcılar da kafanızdaki problemi ve işinizi tam olarak bilemeyeceklerinden size üretilen programlar; arzu ettiğiniz biçimde olmayabilirler. Yine programcılar programlarını yapsınlar. Ancak, programda bir hata veya arıza olduğunda hazırlıklı değilseniz., yarı yolda kalırsınız. O zaman ne yapacaksınız? Programcıları mı arayacaksınız.? Bunu yapan programcı da bu işe bakmıyor veya ayrılmış olabilir. Bu durumda kendinize güveneceksiniz. Çünkü sizin bir çalışmanız vardır. Bu amatörce de olsa sizi yarı yolda bırakmayacaktır. Umarım bu sitede eklediğim dosya ve bilgiler, kullanıcılara ve ziyaretçilere yararlı olur. Saygılarımla... İdris SERDAR

You may also like...

Bir cevap yazın