Çalışma Günü

Çalışma Günü

Bu dosyada,  seçilecek hafta sonu parametresine göre, resmi tatil günlerini düşerek, 1.1.2006 – 31.12.2022 tarihleri için başlangıç ve bitişi belirlenecek  tarihler arasında resmi tatil günlerini ve net çalışma günü toplamını bulunmasına çalışılmıştır.

Ayrıca, tatil günü sayısı ve hafta sonu parametresine göre resmi tatil günleri ile çakışan günleri de vermektedir.

NETWORKDAYS.INTL –  TAMİŞGÜNÜ.ULUSL

Excel 2010 ile gelen yeni bir işlevdir.

İki tarih arasındaki hangi günlerin tatil günü olduğunu belirtilerek,  iki tarih arasındaki tam iş günlerinin sayısını verir.

Hafta sonu tatili günleri ve tatil olarak belirtilmiş günler işgünü olarak kabul edilmez.

Hafta sonu parametresi 1 veya belirtimişse,  NETWORKDAYS –  TAMİŞGÜNÜ  işlevinin  sonucu ile aynı değeri verir.

Sözdizimi

TAMİŞGÜNÜ.ULUSL(başlangıç_tarihi, bitiş_tarihi, [hafta sonu], [tatiller])

NETWORKDAYS.INTL(start_date, end_date, [weekend], [holidays])

Başlangıç_tarihi ve bitiş_tarihi    Gerekli. Kendileri için farkın hesaplandığı tarihler. Başlangıç tarihi bitiş_tarihinden önce, aynı veya sonra olabilir.

Hafta sonu    İsteğe bağlı. Başlangıç_tarihi ve bitiş_tarihi arasında, tam işgünlerine katılmayan hafta sonu günleri olan haftanın günlerini belirtir. Hafta sonu, hafta sonunun ne zaman olduğunu belirten bir sayı veya dizedir. Hafta sonu sayısı değerleri aşağıdaki hafta sonu günlerini belirtir:

Hafta sonu numarası Hafta sonu günleri
1 veya belirtilmemiş Cumartesi, Pazar
2 Pazar, Pazartesi
3 Pazartesi, Salı
4 Salı, Çarşamba
5 Çarşamba, Perşembe
6 Perşembe, Cuma
7 Cuma, Cumartesi
11 Yalnızca Pazar
12 Yalnızca Pazartesi
13 Yalnızca Salı
14 Yalnızca Çarşamba
15 Yalnızca Perşembe
16 Yalnızca Cuma
17 Yalnızca Cumartesi

 

Dosya:

tamisgunu

admin

Kamuda, yurt içi ve yurt dışı görevlerde 37 yıl çalışmamın ardından 2013 yılında emekli oldum. 1989 yılında hem bilgisayarla ve hem de Lotus123 tanıştım. İşlerimi yapmada pek çok programdan yararlandım. En son Microsoft Office ile devam ettim. Çalışma hayatımda, Microsft Office bana çok yardımcı Olmuştur. Özellikle Excel ile ve Acces ile veri tabanlarımın tutulmasından analizlerine kadar, Word ile yazışmalarımın yapılmasında, sunumlarım için ise Power Point etkin araçlar olmuştur. Excel, bana çalışmalarımda etkin, doğru ve hızlı sonuçlar elde etmemi sağlamıştır. Çalışma hayatımda bu durum, Bilgi İşlem Bölümünün bana sağlayamayacağı kadar kolaylıklar ve en önemlisi bana hazır olarak gelen programları test etme ve kullanabilirliklerinin ortaya çıkarılmasında oldukça yararları olmuştur. Yılların bana verdiği bu deneyimlerle ve değişik alanlarda üyesi olduğum sitelerden gelen sorulara verdiğim yanıtlarla oluşturduğum çalışmalarımı paylaşmaya çalışıyorum. Bu konuda hep fikrim sorulmuştur. Nasıl bir yol izlenmesini önerirsiniz gibi. Önerim şu; İşinizi iyi, doğru ve hızlı yapmak mı istiyorsunuz? O zaman bu tür ofis programlarını iyi kullanmaya bakınız. Kimse sizden programcı olmayı beklemiyor. Programcılar da kafanızdaki problemi ve işinizi tam olarak bilemeyeceklerinden size üretilen programlar; arzu ettiğiniz biçimde olmayabilirler. Yine programcılar programlarını yapsınlar. Ancak, programda bir hata veya arıza olduğunda hazırlıklı değilseniz., yarı yolda kalırsınız. O zaman ne yapacaksınız? Programcıları mı arayacaksınız.? Bunu yapan programcı da bu işe bakmıyor veya ayrılmış olabilir. Bu durumda kendinize güveneceksiniz. Çünkü sizin bir çalışmanız vardır. Bu amatörce de olsa sizi yarı yolda bırakmayacaktır. Umarım bu sitede eklediğim dosya ve bilgiler, kullanıcılara ve ziyaretçilere yararlı olur. Saygılarımla... İdris SERDAR

You may also like...

Bir cevap yazın