CONCATENATE, CONCAT ve TEXTJOIN İşlevleri

CONCATENATE, CONCAT ve TEXTJOIN İşlevleri

CONCATENATE,CONCAT ve TEXTJOIN İşlevleri, metin, deyimler veya sayıların bölümlerini içeren dizeleri bir dizi şeklinde birleştirmek için dizayn edilmişlerdir.

CONCATENATE da önceki Office sürümlerinde mevcut haliyle yaygın olarak kullanılanılmaktadır. CONCAT ve TEXTJOIN işlevleri Office’in en son sürümlerinde (EXCEL 2019, Excel 365, Excel 2021’de) kullanılırlar.

CONCATENATE işlevi, birkaç hücreden gelen metni birleştirmek için kullanılır.

CONCAT işlevi

Bu işlev, CONCATENATE işlevinin aynı işlevselliğini sağlar. İşlev adını ve bağımsız değişkenlerinin uzunluğunu azaltmıştır. CONCAT, CONCATENATE‘in yerini alsa da, önceki sürümlerle uyumluluk sağlamak için en son Office/Excel’de bulunmaya devam etmektedir.

Sözdizimi: 

CONCAT(text1, [text2],…)

text1: metin girişini veya hücre aralığını belirtir (Gerekli)

[text2]: Bu, aralık sürekli değilse, metinleri birleştirmek için daha fazla aralık belirlemeye olanak tanır. (İsteğe bağlı argüman)

TEXTJOIN işlevi

TEXTJOIN işlevi aynı zamanda Excel 2016’da bulunan bir metin birleştirme işlevidir. Bu, metin dizeleri arasına bir sınırlayıcı eklemek için kolayca kullanılabilir ve bu sınırlayıcı boş bir dize bile olabilir. Bu işlev ayrıca belirli bir aralıktaki boş hücreleri yok sayabilir.

Sözdizimi:

TEXTJOIN(delimiter, ignore_empty, text1, [text2], …) 

delimeter – sınırlayıcı: Bu, metin dizeleri arasındaki ayırıcı karakterdir. Sınırlayıcı olarak virgül, boşluk veya başka bir karakter belirtilebilir. Çift tırnak içine alınması gerekir veya geçerli bir hücre içeriğine de başvurulabilir. (Gerekli)

ignore_empty – görmezden_boş: Bu argüman DOĞRU olarak ayarlanırsa, boş hücreler yok sayılır. False ise boş hücreler eklenecektir. (Gerekli)

text1: metin1 Birleştirilecek metin öğesi. Bir hücre aralığı gibi bir metin dizesi veya dize dizisi. (Gerekli)

[text2]:  Bu, aralık sürekli değilse, metinleri birleştirmek için daha fazla aralık belirlemenize olanak tanır. (İsteğe bağlı argüman)

 

Dosya:

CONCATENATE-CONCAT-TEXTJOIN İşlevleri

admin

Kamuda, yurt içi ve yurt dışı görevlerde 37 yıl çalışmamın ardından 2013 yılında emekli oldum. 1989 yılında hem bilgisayarla ve hem de Lotus123 tanıştım. İşlerimi yapmada pek çok programdan yararlandım. En son Microsoft Office ile devam ettim. Çalışma hayatımda, Microsft Office bana çok yardımcı Olmuştur. Özellikle Excel ile ve Acces ile veri tabanlarımın tutulmasından analizlerine kadar, Word ile yazışmalarımın yapılmasında, sunumlarım için ise Power Point etkin araçlar olmuştur. Excel, bana çalışmalarımda etkin, doğru ve hızlı sonuçlar elde etmemi sağlamıştır. Çalışma hayatımda bu durum, Bilgi İşlem Bölümünün bana sağlayamayacağı kadar kolaylıklar ve en önemlisi bana hazır olarak gelen programları test etme ve kullanabilirliklerinin ortaya çıkarılmasında oldukça yararları olmuştur. Yılların bana verdiği bu deneyimlerle ve değişik alanlarda üyesi olduğum sitelerden gelen sorulara verdiğim yanıtlarla oluşturduğum çalışmalarımı paylaşmaya çalışıyorum. Bu konuda hep fikrim sorulmuştur. Nasıl bir yol izlenmesini önerirsiniz gibi. Önerim şu; İşinizi iyi, doğru ve hızlı yapmak mı istiyorsunuz? O zaman bu tür ofis programlarını iyi kullanmaya bakınız. Kimse sizden programcı olmayı beklemiyor. Programcılar da kafanızdaki problemi ve işinizi tam olarak bilemeyeceklerinden size üretilen programlar; arzu ettiğiniz biçimde olmayabilirler. Yine programcılar programlarını yapsınlar. Ancak, programda bir hata veya arıza olduğunda hazırlıklı değilseniz., yarı yolda kalırsınız. O zaman ne yapacaksınız? Programcıları mı arayacaksınız.? Bunu yapan programcı da bu işe bakmıyor veya ayrılmış olabilir. Bu durumda kendinize güveneceksiniz. Çünkü sizin bir çalışmanız vardır. Bu amatörce de olsa sizi yarı yolda bırakmayacaktır. Umarım bu sitede eklediğim dosya ve bilgiler, kullanıcılara ve ziyaretçilere yararlı olur. Saygılarımla... İdris SERDAR

You may also like...