DATA / FORM – VERİ / FORMU

DATA / FORM – VERİ / FORMU

Veri formu, yatay olarak kaydırma yapmadan bir aralık veya listede tam bir satır bilgi girme veya görüntülemesini sağlayan kullanışlı bir araç olmasına rağmen pek çok uygulayıcı tarafından bu konu ya bilinmemekte veya bilinse bile her nedense uygulanmamaktadır.

Örneğin bu uygulamanın VERİLER sayfasında olduğu gibi, hepsi aynı anda ekrana sığmayacak kadar çok sütundan oluşan geniş bir aralıkla çalışırken, veri girişinde veri formu kullanmak sütunlara yazmaktan daha kolaydır.

Bir veri tablosunda otomatik olarak yerleşik bir veri formunda yeni satırlar girilebilir, gezinerek satırlar bulunabilir veya hücre içeriğine bağlı olarak satırlar  güncelleştirilebilir ve satır silinebilir.

Veri formu, tek bir iletişim kutusunda sütun başlıklarının tümünü etiket olarak görüntüler. En çok 32 sütun kullanılabilir.

Hücrede formül varsa, yeni satır eklendiğinde formüllü hücrelerde formülü kopyalar. Formül sonucu veri formunda görüntülenir, ancak veri formunu kullanarak formülü değiştirmek mümkün değildir.

form1

form2

form3

form4

form5

 

Dosya:

DATA FORM-VERİ FORMU

 

 

admin

Kamuda, yurt içi ve yurt dışı görevlerde 37 yıl çalışmamın ardından 2013 yılında emekli oldum. 1989 yılında hem bilgisayarla ve hem de Lotus123 tanıştım. İşlerimi yapmada pek çok programdan yararlandım. En son Microsoft Office ile devam ettim. Çalışma hayatımda, Microsft Office bana çok yardımcı Olmuştur. Özellikle Excel ile ve Acces ile veri tabanlarımın tutulmasından analizlerine kadar, Word ile yazışmalarımın yapılmasında, sunumlarım için ise Power Point etkin araçlar olmuştur. Excel, bana çalışmalarımda etkin, doğru ve hızlı sonuçlar elde etmemi sağlamıştır. Çalışma hayatımda bu durum, Bilgi İşlem Bölümünün bana sağlayamayacağı kadar kolaylıklar ve en önemlisi bana hazır olarak gelen programları test etme ve kullanabilirliklerinin ortaya çıkarılmasında oldukça yararları olmuştur. Yılların bana verdiği bu deneyimlerle ve değişik alanlarda üyesi olduğum sitelerden gelen sorulara verdiğim yanıtlarla oluşturduğum çalışmalarımı paylaşmaya çalışıyorum. Bu konuda hep fikrim sorulmuştur. Nasıl bir yol izlenmesini önerirsiniz gibi. Önerim şu; İşinizi iyi, doğru ve hızlı yapmak mı istiyorsunuz? O zaman bu tür ofis programlarını iyi kullanmaya bakınız. Kimse sizden programcı olmayı beklemiyor. Programcılar da kafanızdaki problemi ve işinizi tam olarak bilemeyeceklerinden size üretilen programlar; arzu ettiğiniz biçimde olmayabilirler. Yine programcılar programlarını yapsınlar. Ancak, programda bir hata veya arıza olduğunda hazırlıklı değilseniz., yarı yolda kalırsınız. O zaman ne yapacaksınız? Programcıları mı arayacaksınız.? Bunu yapan programcı da bu işe bakmıyor veya ayrılmış olabilir. Bu durumda kendinize güveneceksiniz. Çünkü sizin bir çalışmanız vardır. Bu amatörce de olsa sizi yarı yolda bırakmayacaktır. Umarım bu sitede eklediğim dosya ve bilgiler, kullanıcılara ve ziyaretçilere yararlı olur. Saygılarımla... İdris SERDAR

You may also like...

Bir yanıt yazın