Ekonomik Sipariş Miktarı ( Economic Order Quantity – EOQ )

Ekonomik Sipariş Miktarı ( Economic  Order Quantity – EOQ )

Stok bulundurma maliyeti ile sipariş verme maliyeti toplamının en az olduğu noktadır. başka bir ifade ile Ekonomik Sipariş Miktarı, işletme stoğunun saklama / bulundurma maliyeti ile sipariş verme maliyetinin kesiştiği noktadaki stok miktarını ifade eder.

Bir malzemeden ne zaman ve ne kadar sipariş verilmelidir? “Ne Kadar” sorusunun yanıtı EOQ  modeli olmuştur.

İstenilen kadar satın alabilmek, sınırsız depolayabilmek mümkün değildir. Bu nedenle,  “ne kadar” sorusunun arkasında bulunan asıl amacın “olabilecek en az stok” bulundurma olduğudur.

Ekonomik Sipariş Miktarı Modeli – (Economic Order Quantity – EOQ)

Varsayımlar:

  • Talep bilinmekte ve sabittir. (güvenlik stokuna ihtiyaç yok)
  • Stoksuzluğa izin verilmez. (bütün talepler karşılanmaktadır)
  • Tedarik süresi bilinmekte ve sabittir.
  • Siparişlerin tümü aynı anda teslim edilmektedir.
  • Stok maliyeti aşağıdakilerden oluşur:

– Sipariş verme maliyetleri sabittir

– Değişken maliyet

– Elde bulundurma maliyeti

eoq1

eoq2

Dosya:

EOQmodeli

 

 

 

admin

Kamuda, yurt içi ve yurt dışı görevlerde 37 yıl çalışmamın ardından 2013 yılında emekli oldum. 1989 yılında hem bilgisayarla ve hem de Lotus123 tanıştım. İşlerimi yapmada pek çok programdan yararlandım. En son Microsoft Office ile devam ettim. Çalışma hayatımda, Microsft Office bana çok yardımcı Olmuştur. Özellikle Excel ile ve Acces ile veri tabanlarımın tutulmasından analizlerine kadar, Word ile yazışmalarımın yapılmasında, sunumlarım için ise Power Point etkin araçlar olmuştur. Excel, bana çalışmalarımda etkin, doğru ve hızlı sonuçlar elde etmemi sağlamıştır. Çalışma hayatımda bu durum, Bilgi İşlem Bölümünün bana sağlayamayacağı kadar kolaylıklar ve en önemlisi bana hazır olarak gelen programları test etme ve kullanabilirliklerinin ortaya çıkarılmasında oldukça yararları olmuştur. Yılların bana verdiği bu deneyimlerle ve değişik alanlarda üyesi olduğum sitelerden gelen sorulara verdiğim yanıtlarla oluşturduğum çalışmalarımı paylaşmaya çalışıyorum. Bu konuda hep fikrim sorulmuştur. Nasıl bir yol izlenmesini önerirsiniz gibi. Önerim şu; İşinizi iyi, doğru ve hızlı yapmak mı istiyorsunuz? O zaman bu tür ofis programlarını iyi kullanmaya bakınız. Kimse sizden programcı olmayı beklemiyor. Programcılar da kafanızdaki problemi ve işinizi tam olarak bilemeyeceklerinden size üretilen programlar; arzu ettiğiniz biçimde olmayabilirler. Yine programcılar programlarını yapsınlar. Ancak, programda bir hata veya arıza olduğunda hazırlıklı değilseniz., yarı yolda kalırsınız. O zaman ne yapacaksınız? Programcıları mı arayacaksınız.? Bunu yapan programcı da bu işe bakmıyor veya ayrılmış olabilir. Bu durumda kendinize güveneceksiniz. Çünkü sizin bir çalışmanız vardır. Bu amatörce de olsa sizi yarı yolda bırakmayacaktır. Umarım bu sitede eklediğim dosya ve bilgiler, kullanıcılara ve ziyaretçilere yararlı olur. Saygılarımla... İdris SERDAR

You may also like...

Bir cevap yazın