Excel’de Makro ile bir değer aratıp yanındaki alanı boyama

Excel’de tüm sayfaları tarayıp ve bu sayfaların bir kolonunda (Örneğin her sayfanın A kolonu) belli bir değeri aratarak yanındaki alanı yeşile boyattığım VBA makro kodunu aşağıda bulabilirsiniz. Örneğin bir çok sayfa içeren bir excel dokümanınız var ve her sayfanın A kolonunda bir değeri aratıp B kolonunu yeşile ya da istediğiniz başka bir renge boyamak istiyorsanız bu makro koduyla işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bu kodu ihtiyacınıza göre değiştirebilirsiniz. Kodun içindeki yorum bölümlerinde değiştirebileceğiniz yerleri belirttim.

Bu kodda, tüm sayfaların A kolonunda “Deneme1” değerini aratıp sağındaki alanı yeşil renge boyuyoruz.

Sub Green()

Dim Count1 As Integer
Dim i As Integer
Count1 = ActiveWorkbook.Worksheets.Count

For i = 1 To Count1
Worksheets(i).Activate
Dim A As Range
For Each A In Range(“A1:A” & Cells(Rows.Count, “A”).End(xlUp).Row)
If Not IsError(A) Then
‘Yanındaki alanın yeşile boyanması gereken metin buraya yazılır
If A.Value = “Deneme1” Then
‘A.Offset(0,1): 1 değeri boyanması gereken alanın 1 hücre sağındaki alan olduğunu belirtir.RGB(0, 176, 80) değeri ise yeşil rengini belirtir.
A.Offset(0, 1).Interior.Color = RGB(0, 176, 80)
End If
End If
Next A
Next
End Sub

Örnek dokümana ulaşmak için: YesileBoyama

Yazan: Ç.Serdar

admin

Kamuda, yurt içi ve yurt dışı görevlerde 37 yıl çalışmamın ardından 2013 yılında emekli oldum. 1989 yılında hem bilgisayarla ve hem de Lotus123 tanıştım. İşlerimi yapmada pek çok programdan yararlandım. En son Microsoft Office ile devam ettim. Çalışma hayatımda, Microsft Office bana çok yardımcı Olmuştur. Özellikle Excel ile ve Acces ile veri tabanlarımın tutulmasından analizlerine kadar, Word ile yazışmalarımın yapılmasında, sunumlarım için ise Power Point etkin araçlar olmuştur. Excel, bana çalışmalarımda etkin, doğru ve hızlı sonuçlar elde etmemi sağlamıştır. Çalışma hayatımda bu durum, Bilgi İşlem Bölümünün bana sağlayamayacağı kadar kolaylıklar ve en önemlisi bana hazır olarak gelen programları test etme ve kullanabilirliklerinin ortaya çıkarılmasında oldukça yararları olmuştur. Yılların bana verdiği bu deneyimlerle ve değişik alanlarda üyesi olduğum sitelerden gelen sorulara verdiğim yanıtlarla oluşturduğum çalışmalarımı paylaşmaya çalışıyorum. Bu konuda hep fikrim sorulmuştur. Nasıl bir yol izlenmesini önerirsiniz gibi. Önerim şu; İşinizi iyi, doğru ve hızlı yapmak mı istiyorsunuz? O zaman bu tür ofis programlarını iyi kullanmaya bakınız. Kimse sizden programcı olmayı beklemiyor. Programcılar da kafanızdaki problemi ve işinizi tam olarak bilemeyeceklerinden size üretilen programlar; arzu ettiğiniz biçimde olmayabilirler. Yine programcılar programlarını yapsınlar. Ancak, programda bir hata veya arıza olduğunda hazırlıklı değilseniz., yarı yolda kalırsınız. O zaman ne yapacaksınız? Programcıları mı arayacaksınız.? Bunu yapan programcı da bu işe bakmıyor veya ayrılmış olabilir. Bu durumda kendinize güveneceksiniz. Çünkü sizin bir çalışmanız vardır. Bu amatörce de olsa sizi yarı yolda bırakmayacaktır. Umarım bu sitede eklediğim dosya ve bilgiler, kullanıcılara ve ziyaretçilere yararlı olur. Saygılarımla... İdris SERDAR

You may also like...