GET EXTERNAL DATA – DIŞ VERİ AL


GET EXTERNAL DATA – DIŞ VERİ AL

Verilerimiz Excel’in muhtelif sayfalarında veya muhtelif Excel kitaplarında olabilir.

Ancak, biz bu verileri birleştirip, özet elde etmek istiyorsak ve makro kullanmak istemiyorsak Excel’in Dış veri alma ile Pivot Table – Özet tablo araçlarından yararlanabiliriz.

Makro kullanılmadan, bu dosyada (verialma.xlsx), veritabanı.xlsx dosyasının sayfalarında bulunan veriler birleştirilerek (combine) tek bir tablo şeklinde veya Pivot Table  – Özet Tablo ile veri alınması gösterilmiştir.

Excel 2003 ve Excel 2013 sürümleri arasında menü itibariyle az bir fark bulunmaktadır.

Her iki yöntem Microsoft Query ile oluşan tabloların SQL (İngilizce “Structured Query Language”, Türkçe: Yapılandırılmış Sorgu Dili) ile yazılan komutlarla bu bilgilerin bir Table – Tablo ve bir Pivot Table – Özet Tablo birleştirilmesi sağlanır.

 

Dosya:

disveri

admin

Kamuda, yurt içi ve yurt dışı görevlerde 37 yıl çalışmamın ardından 2013 yılında emekli oldum. 1989 yılında hem bilgisayarla ve hem de Lotus123 tanıştım. İşlerimi yapmada pek çok programdan yararlandım. En son Microsoft Office ile devam ettim. Çalışma hayatımda, Microsft Office bana çok yardımcı Olmuştur. Özellikle Excel ile ve Acces ile veri tabanlarımın tutulmasından analizlerine kadar, Word ile yazışmalarımın yapılmasında, sunumlarım için ise Power Point etkin araçlar olmuştur. Excel, bana çalışmalarımda etkin, doğru ve hızlı sonuçlar elde etmemi sağlamıştır. Çalışma hayatımda bu durum, Bilgi İşlem Bölümünün bana sağlayamayacağı kadar kolaylıklar ve en önemlisi bana hazır olarak gelen programları test etme ve kullanabilirliklerinin ortaya çıkarılmasında oldukça yararları olmuştur. Yılların bana verdiği bu deneyimlerle ve değişik alanlarda üyesi olduğum sitelerden gelen sorulara verdiğim yanıtlarla oluşturduğum çalışmalarımı paylaşmaya çalışıyorum. Bu konuda hep fikrim sorulmuştur. Nasıl bir yol izlenmesini önerirsiniz gibi. Önerim şu; İşinizi iyi, doğru ve hızlı yapmak mı istiyorsunuz? O zaman bu tür ofis programlarını iyi kullanmaya bakınız. Kimse sizden programcı olmayı beklemiyor. Programcılar da kafanızdaki problemi ve işinizi tam olarak bilemeyeceklerinden size üretilen programlar; arzu ettiğiniz biçimde olmayabilirler. Yine programcılar programlarını yapsınlar. Ancak, programda bir hata veya arıza olduğunda hazırlıklı değilseniz., yarı yolda kalırsınız. O zaman ne yapacaksınız? Programcıları mı arayacaksınız.? Bunu yapan programcı da bu işe bakmıyor veya ayrılmış olabilir. Bu durumda kendinize güveneceksiniz. Çünkü sizin bir çalışmanız vardır. Bu amatörce de olsa sizi yarı yolda bırakmayacaktır. Umarım bu sitede eklediğim dosya ve bilgiler, kullanıcılara ve ziyaretçilere yararlı olur. Saygılarımla... İdris SERDAR

You may also like...

1 Response

  1. Murat Akay dedi ki:

    Merhaba

    Örnek hazırlamış olduğum Ornek.xls dosyasına içeriği doldurulmuş VERİ GİRİŞİ.xls dosyasındaki belli başlı bilgileri export etmek istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim. Makro yada VBA kodlaması ile örnek dosyadaki formata göre nasıl çevirebilirim.

    https://drive.google.com/file/d/0B_H…paVHFGaWs/view
    https://drive.google.com/file/d/0B_H…ew?usp=sharing

Bir cevap yazın