İÇ İÇE IF-EĞER LİMİTLERİ

İÇ İÇE IF-EĞER LİMİTLERİ

Microsoft Excel’in iç içe IF’lerin düzeyleriyle ilgili sınırlamaları vardı. Excel 2003 ve daha düşük sürümlerde, 7 düzeye kadar iç içe IF yazmak mümkündü. Office 365, Excel 2019, Excel 2016, Excel 2013, Excel 2010 ve Excel 2007’nin sürümlerinde ise 64 adede kadar IF işlevini tek bir formülde iç içe yerleştirmek mümkündür.

2019 Excel ve üstü için yeni gelen IFS –  ÇOKEĞER işlevinin 127‘ye kadar farklı koşulu test etmemize izin verir. Ancak, IF veya IFS işlevleriyle çok fazla koşulun iç içe yerleştirilmesi pek önerilen bir durum olduğunu söylemek mümkün değil. Bunun nedeni, birden çok koşulun doğru sırayla girilmesini gerektirdiği ve test etmenin ve güncellemenin çok zor olmasıdır. Bunların yerine LOOKUP, VLOOKUP, INDEX, MATCH gibi işlevler tercih edilmelidir.

 

Dosya:

içiçeiflimitleri

admin

Kamuda, yurt içi ve yurt dışı görevlerde 37 yıl çalışmamın ardından 2013 yılında emekli oldum. 1989 yılında hem bilgisayarla ve hem de Lotus123 tanıştım. İşlerimi yapmada pek çok programdan yararlandım. En son Microsoft Office ile devam ettim. Çalışma hayatımda, Microsft Office bana çok yardımcı Olmuştur. Özellikle Excel ile ve Acces ile veri tabanlarımın tutulmasından analizlerine kadar, Word ile yazışmalarımın yapılmasında, sunumlarım için ise Power Point etkin araçlar olmuştur. Excel, bana çalışmalarımda etkin, doğru ve hızlı sonuçlar elde etmemi sağlamıştır. Çalışma hayatımda bu durum, Bilgi İşlem Bölümünün bana sağlayamayacağı kadar kolaylıklar ve en önemlisi bana hazır olarak gelen programları test etme ve kullanabilirliklerinin ortaya çıkarılmasında oldukça yararları olmuştur. Yılların bana verdiği bu deneyimlerle ve değişik alanlarda üyesi olduğum sitelerden gelen sorulara verdiğim yanıtlarla oluşturduğum çalışmalarımı paylaşmaya çalışıyorum. Bu konuda hep fikrim sorulmuştur. Nasıl bir yol izlenmesini önerirsiniz gibi. Önerim şu; İşinizi iyi, doğru ve hızlı yapmak mı istiyorsunuz? O zaman bu tür ofis programlarını iyi kullanmaya bakınız. Kimse sizden programcı olmayı beklemiyor. Programcılar da kafanızdaki problemi ve işinizi tam olarak bilemeyeceklerinden size üretilen programlar; arzu ettiğiniz biçimde olmayabilirler. Yine programcılar programlarını yapsınlar. Ancak, programda bir hata veya arıza olduğunda hazırlıklı değilseniz., yarı yolda kalırsınız. O zaman ne yapacaksınız? Programcıları mı arayacaksınız.? Bunu yapan programcı da bu işe bakmıyor veya ayrılmış olabilir. Bu durumda kendinize güveneceksiniz. Çünkü sizin bir çalışmanız vardır. Bu amatörce de olsa sizi yarı yolda bırakmayacaktır. Umarım bu sitede eklediğim dosya ve bilgiler, kullanıcılara ve ziyaretçilere yararlı olur. Saygılarımla... İdris SERDAR

You may also like...