IS – DIR İŞLEVLERİ ve IFERROR – EĞERHATA, IFNA- EĞERYOKSA İŞLEVLERİ

IS – DIR İŞLEVLERİ ve IFERROR – EĞERHATA, IFNA- EĞERYOKSA İŞLEVLERİ

IS – DIR işlevleri olarak anılan bu işlevlerin her biri, belirtilen değeri denetler ve sonuca göre DOĞRU ya da YANLIŞ değeri verir. Örneğin, değer bağımsız değişkeni boş bir hücreye başvuru ise, EBOŞSA işlevi DOĞRU mantıksal değerini verir; aksi koşullarda verdiği değer YANLIŞ olacaktır. Bir değerin üzerinde hesaplama veya başka eylemler yapmadan önce değer hakkında bilgi edinmek için DIR işlevlerinden birini kullanabiliriz.

Kısaca, IS – DIR İşlevleri, değerin ya da başvurunun türünü sınamak için kullanılanılırlar. IS – DIR fonksiyonlarının her biri, değerin türünü kontrol eder ve sonuca göre TRUE – DOĞRU ya da FALSE – YANLIŞ değeri verir.

IFERROR – EĞERHATA, IFNA- EĞERYOKSA işlevleri, formül hata  veya #YOK olarak sonucu üretirse, tanımlanacak değeri verir aksi takdirde formul sonucunu verir.

ISDIR

Dosya:

IS-DIR-FONKSİYONLARI

 

admin

Kamuda, yurt içi ve yurt dışı görevlerde 37 yıl çalışmamın ardından 2013 yılında emekli oldum. 1989 yılında hem bilgisayarla ve hem de Lotus123 tanıştım. İşlerimi yapmada pek çok programdan yararlandım. En son Microsoft Office ile devam ettim. Çalışma hayatımda, Microsft Office bana çok yardımcı Olmuştur. Özellikle Excel ile ve Acces ile veri tabanlarımın tutulmasından analizlerine kadar, Word ile yazışmalarımın yapılmasında, sunumlarım için ise Power Point etkin araçlar olmuştur. Excel, bana çalışmalarımda etkin, doğru ve hızlı sonuçlar elde etmemi sağlamıştır. Çalışma hayatımda bu durum, Bilgi İşlem Bölümünün bana sağlayamayacağı kadar kolaylıklar ve en önemlisi bana hazır olarak gelen programları test etme ve kullanabilirliklerinin ortaya çıkarılmasında oldukça yararları olmuştur. Yılların bana verdiği bu deneyimlerle ve değişik alanlarda üyesi olduğum sitelerden gelen sorulara verdiğim yanıtlarla oluşturduğum çalışmalarımı paylaşmaya çalışıyorum. Bu konuda hep fikrim sorulmuştur. Nasıl bir yol izlenmesini önerirsiniz gibi. Önerim şu; İşinizi iyi, doğru ve hızlı yapmak mı istiyorsunuz? O zaman bu tür ofis programlarını iyi kullanmaya bakınız. Kimse sizden programcı olmayı beklemiyor. Programcılar da kafanızdaki problemi ve işinizi tam olarak bilemeyeceklerinden size üretilen programlar; arzu ettiğiniz biçimde olmayabilirler. Yine programcılar programlarını yapsınlar. Ancak, programda bir hata veya arıza olduğunda hazırlıklı değilseniz., yarı yolda kalırsınız. O zaman ne yapacaksınız? Programcıları mı arayacaksınız.? Bunu yapan programcı da bu işe bakmıyor veya ayrılmış olabilir. Bu durumda kendinize güveneceksiniz. Çünkü sizin bir çalışmanız vardır. Bu amatörce de olsa sizi yarı yolda bırakmayacaktır. Umarım bu sitede eklediğim dosya ve bilgiler, kullanıcılara ve ziyaretçilere yararlı olur. Saygılarımla... İdris SERDAR

You may also like...

Bir yanıt yazın