Kısaca Excel Ne İşe Yarar? Nasıl Öğrenilir?

Kısaca Excel Ne İşe Yarar? Nasıl Öğrenilir?

Çoğu zaman bana sorulur; Excel nasıl öğrenilir? Ve ne işe yarar?

Soruyu sondan yanıtlamaya çalışayım. Excel bir hesap tablosu programıdır. Excel’in yerleşik işlevlerine bakıldığında, ne işe yaradığı açık bir şekilde daha iyi anlaşılır. Excel’in grup olarak işlevleri: Matematik Trigonometri, İstatistik, Mühendislik, Finansal, Mantıksal, Tarih ve Zaman ve diğerleri… Neredeyse çalışma hayatının tüm alanları ile ilgili işlevleri bulunmaktadır.

Temel olarak, Excel; menülerin, işlevlerin, özet tabloların, grafiklerin ve bir çok programın kısa yollar ile şekillendirilip biçimlendirildiği temelde bir tablolama programıdır.

Exceli çok büyük çapta olmasa bile hatırı sayılır bir şeklilde veri tabanı şeklinde de kullanmak mümkündür. Hatta kullanışlı olmasa bile Word’te olduğu gibi kelime işlemci olarak kullananlara da rastladım.

Exceli, diğer veri tabanlarından veriler çekilerek, bunlardan raporlar elde etme olanağı da sağlar. Veri tabanı yöneticisi şeklinde de kullanmak mümkündür.

Bugün aynı zamanda iş yaşamının hemen hemen her alanda kullanım alanı bulunmaktadır. Bu yüzden kişiler, çalışma ortamlarına ayak uydurabilmesi, işlerinde hızlı ve düzenli olabilmesi için Excel bilmesi adeta zorunluluk haline gelmiştir.

Excel öğrenmeye yeni başlayanlar için Excel oldukça karmaşık gelebilir.

Fonksiyonları (işlevleri) oldukça fazla olması, kullanım alanlarının farklı ve parametrelerinin değişik ve söz dizimlerinin değişik biçimlerde olması, üstüne üstlük bir de fonksiyonların iç içe yazılabilme özelliğinin bulunması nedenleri ile Excel çoğu zaman tam bir karmaşa gibi gelebilir.

Excel’i öğrenmek üç temel aşamadan oluşur; Temel Excel, İleri Excel ve Macro,  Visiual Basic For Application’ı (VBA)

Başlangıç olarak Exceli; kendi kendinize öğrenebilirsiniz. Ancak sürekli pratik yapmanız lazım.  Deneme/yanılma yöntemi iyi bir başlangıçtır ve temel öğrenme aracıdır. Bu araç Excelin her düzeyinde kullanmanız gereken bir araçtır.

Başlangıçta, Excel’in sekmelerinin görevleri ve ne işe yaradıklarını deneyerek öğrenmeye çalışın. Excel’deki tüm fonksiyonların yardım bölümleri vardır. Her fırsatta bunlara bakınız.

Excel’de yapacağınız bir projeniz veya yapacağınız bir iş olmalı. Öğreniminizi bunun üzerinde kurgulayın. Aksi tadirde okuyarak öğrenmeniz mümkün olmakla birlikte, bu bilgileriniz uygulama alanı bulmadığı sürece unutulmaya mahkumdur.

İleri Excel için; excel kursları, kitaplar, uygulama örnekleri, sorular ve çözümleri gelişmenize oldukça katkı sağlar. Yukarıda belirttiğim çalışmalarınız somut bir işe veya projeye dayalı olması daha çok yarar sağlar.

Makro kısmı ise; Excelîn Macro kaydet özelliğinden yararlanarak basit rutin işlemlerinizi yaptırmanız mümkün.

Kod yazmayı öğrenmek için;Excel kursları, kitaplar, uygulama örnekleri, sorular ve çözümleri gelişmenize oldukça katkı sağlar. Bununla birlikte esasen Visiual Basic For Application’ı (VBA) öğrenmek gerekir.

Sonuç olarak; somut bir proje, deneme/yanılma, araştırma, okuma ve uygulama istediğiniz aşamaya gelmenizi sağlar.

İ.Serdar

 

admin

Kamuda, yurt içi ve yurt dışı görevlerde 37 yıl çalışmamın ardından 2013 yılında emekli oldum. 1989 yılında hem bilgisayarla ve hem de Lotus123 tanıştım. İşlerimi yapmada pek çok programdan yararlandım. En son Microsoft Office ile devam ettim. Çalışma hayatımda, Microsft Office bana çok yardımcı Olmuştur. Özellikle Excel ile ve Acces ile veri tabanlarımın tutulmasından analizlerine kadar, Word ile yazışmalarımın yapılmasında, sunumlarım için ise Power Point etkin araçlar olmuştur. Excel, bana çalışmalarımda etkin, doğru ve hızlı sonuçlar elde etmemi sağlamıştır. Çalışma hayatımda bu durum, Bilgi İşlem Bölümünün bana sağlayamayacağı kadar kolaylıklar ve en önemlisi bana hazır olarak gelen programları test etme ve kullanabilirliklerinin ortaya çıkarılmasında oldukça yararları olmuştur. Yılların bana verdiği bu deneyimlerle ve değişik alanlarda üyesi olduğum sitelerden gelen sorulara verdiğim yanıtlarla oluşturduğum çalışmalarımı paylaşmaya çalışıyorum. Bu konuda hep fikrim sorulmuştur. Nasıl bir yol izlenmesini önerirsiniz gibi. Önerim şu; İşinizi iyi, doğru ve hızlı yapmak mı istiyorsunuz? O zaman bu tür ofis programlarını iyi kullanmaya bakınız. Kimse sizden programcı olmayı beklemiyor. Programcılar da kafanızdaki problemi ve işinizi tam olarak bilemeyeceklerinden size üretilen programlar; arzu ettiğiniz biçimde olmayabilirler. Yine programcılar programlarını yapsınlar. Ancak, programda bir hata veya arıza olduğunda hazırlıklı değilseniz., yarı yolda kalırsınız. O zaman ne yapacaksınız? Programcıları mı arayacaksınız.? Bunu yapan programcı da bu işe bakmıyor veya ayrılmış olabilir. Bu durumda kendinize güveneceksiniz. Çünkü sizin bir çalışmanız vardır. Bu amatörce de olsa sizi yarı yolda bırakmayacaktır. Umarım bu sitede eklediğim dosya ve bilgiler, kullanıcılara ve ziyaretçilere yararlı olur. Saygılarımla... İdris SERDAR

You may also like...

Bir yanıt yazın