KORONA VİRÜS GÜNLÜK ÜÇAYLIK TAHMİN ÇALIŞMASI

KORONA VİRÜS GÜNLÜK ÜÇAYLIK TAHMİN ÇALIŞMASI

Karantina günleri anısına bir çalışma daha.

Bu dosyada Excel’in aşağıda verilen iki fonksiyonu kullanılarak (ikisi de  aynı sonucu verir)  tahmin hesaplamaları verilmiştir.

T.C.Sağlık Bakanlığı’nca her gün açıklanan verileri, VERİ sayfasının en son satırına işleyerek, ertesi günden başlayarak ileriye doğru günlük, üç aylık tahminleri dinamik olarak elde etmek mümkün.

Başlangıçtan (28.03.2020) başlayarak en son girilen tarihe kadar verileri dikkate alarak tahminler hesaplanmaktadır.

Örneğin bu dosya hazırlanırken 13.04.2020 tarihli veriler girilmiştir. Hesaplama 14.04.2020 den başlayarak 14.07.2020’ye kadar günlük tahinleri vermektedir.

28.03. 2020 – 13.04.2020 aralığı veri girildikçe genişleyecek ve tahminin doğruluğu giderek artacaktır.

EĞİLİM – TREND

Bir doğrusal eğilim boyunca değerleri verir. Bilinen_y’ler ve bilinen_x’ler dizilerine düz bir çizgi uygular (en küçük kareler yöntemini kullanarak). Belirlediğimiz yeni_x’ler dizisi için o çizgi boyunca y değerlerini verir.

TAHMİN – FORECAST

Var olan değerleri kullanarak gelecek bir değeri hesaplar veya tahmin eder. Tahmin edilen değer, belirli bir x-değeri için verilen bir y-değeridir. Bilinen değerler, var olan x-değerleri ve y değerleridir; yeni değer doğrusal regresyon kullanılarak tahmin edilir.

 

Dosya:

Korona 3 aylık tahmin

 

admin

Kamuda, yurt içi ve yurt dışı görevlerde 37 yıl çalışmamın ardından 2013 yılında emekli oldum. 1989 yılında hem bilgisayarla ve hem de Lotus123 tanıştım. İşlerimi yapmada pek çok programdan yararlandım. En son Microsoft Office ile devam ettim. Çalışma hayatımda, Microsft Office bana çok yardımcı Olmuştur. Özellikle Excel ile ve Acces ile veri tabanlarımın tutulmasından analizlerine kadar, Word ile yazışmalarımın yapılmasında, sunumlarım için ise Power Point etkin araçlar olmuştur. Excel, bana çalışmalarımda etkin, doğru ve hızlı sonuçlar elde etmemi sağlamıştır. Çalışma hayatımda bu durum, Bilgi İşlem Bölümünün bana sağlayamayacağı kadar kolaylıklar ve en önemlisi bana hazır olarak gelen programları test etme ve kullanabilirliklerinin ortaya çıkarılmasında oldukça yararları olmuştur. Yılların bana verdiği bu deneyimlerle ve değişik alanlarda üyesi olduğum sitelerden gelen sorulara verdiğim yanıtlarla oluşturduğum çalışmalarımı paylaşmaya çalışıyorum. Bu konuda hep fikrim sorulmuştur. Nasıl bir yol izlenmesini önerirsiniz gibi. Önerim şu; İşinizi iyi, doğru ve hızlı yapmak mı istiyorsunuz? O zaman bu tür ofis programlarını iyi kullanmaya bakınız. Kimse sizden programcı olmayı beklemiyor. Programcılar da kafanızdaki problemi ve işinizi tam olarak bilemeyeceklerinden size üretilen programlar; arzu ettiğiniz biçimde olmayabilirler. Yine programcılar programlarını yapsınlar. Ancak, programda bir hata veya arıza olduğunda hazırlıklı değilseniz., yarı yolda kalırsınız. O zaman ne yapacaksınız? Programcıları mı arayacaksınız.? Bunu yapan programcı da bu işe bakmıyor veya ayrılmış olabilir. Bu durumda kendinize güveneceksiniz. Çünkü sizin bir çalışmanız vardır. Bu amatörce de olsa sizi yarı yolda bırakmayacaktır. Umarım bu sitede eklediğim dosya ve bilgiler, kullanıcılara ve ziyaretçilere yararlı olur. Saygılarımla... İdris SERDAR

You may also like...

Bir cevap yazın