KOŞULLU BİÇİMLENDİRME – CONDITIONAL FORMATTING (CFR) İLE RENKLENDİRİLMİŞ HÜCRE RENK KODUNUN BULUNMASI

KOŞULLU BİÇİMLENDİRME – CONDITIONAL FORMATTING (CFR) İLE RENKLENDİRİLMİŞ HÜCRE RENK KODUNUN BULUNMASI

Koşullu biçimlendirme kuralı (CFR) ile renklendirilmiş bir hücrenin rengini bulmak Excel 2010 öncesi sürümlerde bulmak oldukça uzun ve koşulların irdelenmesiyle oldukça zahmetli bir iş haline gelmekteydi.

Excel 201 ve sonrası sürümlerde  DisplayFormat özelliği getirilmiştir. DisplayFormat özelliği, Kullanıcı Tanımlı İşlevler’de (UDF) çalışmamaktadır.

Örneğin, bir hücrenin rengini döndüren bir çalışma sayfası işlevinde şuna benzer bir satır kullanırsak: Range(n).DisplayFormat.Interior.ColorIndex. Çalışma sayfası işlevi yürütüldüğünde, bir #DEĞER! hatası verir.

Başka bir örnekte, belirli bir aralığın ayarlarını döndürmek için çalışma sayfası işlevinde DisplayFormat özelliğini kullanamazsınız . Ancak DisplayFormat , Visual Basic for Applications’tan (VBA) çağrılan bir Örneğin, aşağıdaki KTF –  UDF’de:

Function ri(ByVal A As Range) As Double

ri = A.DisplayFormat.Interior.Color

End Function

İşlevi bir çalışma sayfasından  =ri() , ile çağırmak  #DEĞER! hatası döndürür.

Bu durumda Evaluate işlevi devreye sokularak üstesinden gelmek mümkün olabilmektedir.

Koşullu Biçimlendirme ile verilmiş olan rengin kodunu bulmak için aşağıdaki kod kullanılmıştır.

Function KRenk(ByVal A As Range) As Double

    Application.Volatile

    KRenk = Evaluate(“ri(” & A.Address() & “)”)

   

End Function

Private Function ri(ByVal A As Range) As Double

    ri = A.DisplayFormat.Interior.Color

    Calculate

End Function

 

Dosya:

kbrenkindeksleri

admin

Kamuda, yurt içi ve yurt dışı görevlerde 37 yıl çalışmamın ardından 2013 yılında emekli oldum. 1989 yılında hem bilgisayarla ve hem de Lotus123 tanıştım. İşlerimi yapmada pek çok programdan yararlandım. En son Microsoft Office ile devam ettim. Çalışma hayatımda, Microsft Office bana çok yardımcı Olmuştur. Özellikle Excel ile ve Acces ile veri tabanlarımın tutulmasından analizlerine kadar, Word ile yazışmalarımın yapılmasında, sunumlarım için ise Power Point etkin araçlar olmuştur. Excel, bana çalışmalarımda etkin, doğru ve hızlı sonuçlar elde etmemi sağlamıştır. Çalışma hayatımda bu durum, Bilgi İşlem Bölümünün bana sağlayamayacağı kadar kolaylıklar ve en önemlisi bana hazır olarak gelen programları test etme ve kullanabilirliklerinin ortaya çıkarılmasında oldukça yararları olmuştur. Yılların bana verdiği bu deneyimlerle ve değişik alanlarda üyesi olduğum sitelerden gelen sorulara verdiğim yanıtlarla oluşturduğum çalışmalarımı paylaşmaya çalışıyorum. Bu konuda hep fikrim sorulmuştur. Nasıl bir yol izlenmesini önerirsiniz gibi. Önerim şu; İşinizi iyi, doğru ve hızlı yapmak mı istiyorsunuz? O zaman bu tür ofis programlarını iyi kullanmaya bakınız. Kimse sizden programcı olmayı beklemiyor. Programcılar da kafanızdaki problemi ve işinizi tam olarak bilemeyeceklerinden size üretilen programlar; arzu ettiğiniz biçimde olmayabilirler. Yine programcılar programlarını yapsınlar. Ancak, programda bir hata veya arıza olduğunda hazırlıklı değilseniz., yarı yolda kalırsınız. O zaman ne yapacaksınız? Programcıları mı arayacaksınız.? Bunu yapan programcı da bu işe bakmıyor veya ayrılmış olabilir. Bu durumda kendinize güveneceksiniz. Çünkü sizin bir çalışmanız vardır. Bu amatörce de olsa sizi yarı yolda bırakmayacaktır. Umarım bu sitede eklediğim dosya ve bilgiler, kullanıcılara ve ziyaretçilere yararlı olur. Saygılarımla... İdris SERDAR

You may also like...