Koşullu Biçimlendirme İle Birim ve Para Türlerine Biçimlendirme

Koşullu Biçimlendirme İle Birim ve Para Türlerine Biçimlendirme

SORU-1

Tablodaki birim cinslerini hücre biçimlendirmesi ile rakamların yanına nasıl konulacak?

Değeri 0 olan hücreler boş görünecek.

Birim Miktar
Adet 10
m 34
m3 45
0
m 90
Adet 100
Kg 112
34
ton 43
0
65
m3 87
Adet 90
m 100
Adet 200
0
Kg 48
ton 18

 

SORU-2

Tablodaki para birimi cinslerine göre hücre biçimlendirmesi ile rakamların yanına nasıl konulacak?

Para Birimi Tutar
Dolar 10
Euro 34
TL 45
Yen 89
Euro 90
Pound 100
Yen 112
TL 34
Dolar 43
Pound 44
Pound 65
TL 87
Yen 90
TL 100
Dolar 200
Euro 300
Pound 48
Yen 18

Yanıt:

Tablo kısa olduğunda, tek, tek  hücreler İsteğe uyarlanmış (Custom) dan biçimlendirme yapmak mümkün.

Ancak bu liste, 100’lerce, 1000’lerce satırdan oluşuyorsa bunları tek tek biçmlendirmek oldukça zahmetli bir iştir.

ÇÖZÜM1:

Koşullu Biçimlendirme – Conditional Formatting ile koşullar eklenerek hücreler İsteğe uyarlanmış (Custom) biçimlendirme yapılmıştır.

Adet için: 0,00 “Adet”

m için:    0,00 “m”

m3  için: 0,000″ m³”

Kg için:  0,000 “Kg”

m2  için: 0,00 “m²”

0 için: 0;-0;;@

ton için: 0,000 “t”

şeklinde biçimlendirmeler kullanılmıştır.

ÇÖZÜM2:

Koşullu Biçimlendirme – Conditional Formatting ile koşullar eklenerek hücreler Para Birimi (Currency)’deki biçimlendirmeler kullanılmıştır.

Çözümlere ilişkin dosya ektedir.

Dosya:

Biçimlendirme

admin

Kamuda, yurt içi ve yurt dışı görevlerde 37 yıl çalışmamın ardından 2013 yılında emekli oldum. 1989 yılında hem bilgisayarla ve hem de Lotus123 tanıştım. İşlerimi yapmada pek çok programdan yararlandım. En son Microsoft Office ile devam ettim. Çalışma hayatımda, Microsft Office bana çok yardımcı Olmuştur. Özellikle Excel ile ve Acces ile veri tabanlarımın tutulmasından analizlerine kadar, Word ile yazışmalarımın yapılmasında, sunumlarım için ise Power Point etkin araçlar olmuştur. Excel, bana çalışmalarımda etkin, doğru ve hızlı sonuçlar elde etmemi sağlamıştır. Çalışma hayatımda bu durum, Bilgi İşlem Bölümünün bana sağlayamayacağı kadar kolaylıklar ve en önemlisi bana hazır olarak gelen programları test etme ve kullanabilirliklerinin ortaya çıkarılmasında oldukça yararları olmuştur. Yılların bana verdiği bu deneyimlerle ve değişik alanlarda üyesi olduğum sitelerden gelen sorulara verdiğim yanıtlarla oluşturduğum çalışmalarımı paylaşmaya çalışıyorum. Bu konuda hep fikrim sorulmuştur. Nasıl bir yol izlenmesini önerirsiniz gibi. Önerim şu; İşinizi iyi, doğru ve hızlı yapmak mı istiyorsunuz? O zaman bu tür ofis programlarını iyi kullanmaya bakınız. Kimse sizden programcı olmayı beklemiyor. Programcılar da kafanızdaki problemi ve işinizi tam olarak bilemeyeceklerinden size üretilen programlar; arzu ettiğiniz biçimde olmayabilirler. Yine programcılar programlarını yapsınlar. Ancak, programda bir hata veya arıza olduğunda hazırlıklı değilseniz., yarı yolda kalırsınız. O zaman ne yapacaksınız? Programcıları mı arayacaksınız.? Bunu yapan programcı da bu işe bakmıyor veya ayrılmış olabilir. Bu durumda kendinize güveneceksiniz. Çünkü sizin bir çalışmanız vardır. Bu amatörce de olsa sizi yarı yolda bırakmayacaktır. Umarım bu sitede eklediğim dosya ve bilgiler, kullanıcılara ve ziyaretçilere yararlı olur. Saygılarımla... İdris SERDAR

You may also like...

Bir cevap yazın