Kümelerle Tablo Analizi

Kümelerle Tablo Analizi

Harfler ve rakamlar bilgisayarda kodlar şeklinde ifade edildikten sonra kullanılır. Bilgisayarlarda kodlar elektrik olarak voltajın olup olmaması ile ifade edilir.

Voltaj var lamba yanıyorsa 1 (TRUE – DOĞRU); voltaj yok, lamba yanmıyorsa 0 (FALSE – YANLIŞ) kodlarını alır. İki durumlu olan bu kodlamaya “ikilik sistem” denir.

Bilgisayara tuşlardan verilen her bilgi 1 ve 0 kodlarına çevrilir.

Her 0 ve 1, bit olarak; sekiz bitlik grup ise, byte olarak tarif edilir. Bilgisayar, işlemlerini ikilik sayı sistemi ile yapar. İşlemler çok sade ve basit olmakla beraber çok hızlıdır.

Bilgisayarlar sadece sayıları saymakla kalmayıp karar da verebilirler. Bu kararlar, Boolean cebiri denilen mantık kurallarına göredir.

Çeşitli koşullara göre bilgisayar, mantıktaki önerme kurallarına göre  EVET, HAYIR, VE, VEYA, DEĞİL gibi kararlar alabilir.

Küme, nesnelerin iyi tanımlanmış listesidir.

Bu dosyada; Tablonun sütun ve satır başlıkları tanımlanmış alan adaları kullanılarak ve kümelerin özelliklerinden yararlanarak bazı analizler yapılmıştır.

Doğal olarak, bu tablonun analizinde pek çok yöntem kullanılabilir. Amacım kümeler yöntemi ile analizlerin nasıl yapıldığını göstermektir.

Kümelerde kesişim işleminde belirlenmiş alanlar arasında boşluk bırakılır.

Boşluk, Excel’de kesişim operatörüdür

Kümelerde Birleşim işleminde belirlenmiş alanlar arasında Türkçe Excel’de ; İngilizce Excel’de , işaretleri kullanılır.

; veya ,  Excel’de birleşim operatörleridir

Dosya:

KümelerleTablo Analizi

admin

Kamuda, yurt içi ve yurt dışı görevlerde 37 yıl çalışmamın ardından 2013 yılında emekli oldum. 1989 yılında hem bilgisayarla ve hem de Lotus123 tanıştım. İşlerimi yapmada pek çok programdan yararlandım. En son Microsoft Office ile devam ettim. Çalışma hayatımda, Microsft Office bana çok yardımcı Olmuştur. Özellikle Excel ile ve Acces ile veri tabanlarımın tutulmasından analizlerine kadar, Word ile yazışmalarımın yapılmasında, sunumlarım için ise Power Point etkin araçlar olmuştur. Excel, bana çalışmalarımda etkin, doğru ve hızlı sonuçlar elde etmemi sağlamıştır. Çalışma hayatımda bu durum, Bilgi İşlem Bölümünün bana sağlayamayacağı kadar kolaylıklar ve en önemlisi bana hazır olarak gelen programları test etme ve kullanabilirliklerinin ortaya çıkarılmasında oldukça yararları olmuştur. Yılların bana verdiği bu deneyimlerle ve değişik alanlarda üyesi olduğum sitelerden gelen sorulara verdiğim yanıtlarla oluşturduğum çalışmalarımı paylaşmaya çalışıyorum. Bu konuda hep fikrim sorulmuştur. Nasıl bir yol izlenmesini önerirsiniz gibi. Önerim şu; İşinizi iyi, doğru ve hızlı yapmak mı istiyorsunuz? O zaman bu tür ofis programlarını iyi kullanmaya bakınız. Kimse sizden programcı olmayı beklemiyor. Programcılar da kafanızdaki problemi ve işinizi tam olarak bilemeyeceklerinden size üretilen programlar; arzu ettiğiniz biçimde olmayabilirler. Yine programcılar programlarını yapsınlar. Ancak, programda bir hata veya arıza olduğunda hazırlıklı değilseniz., yarı yolda kalırsınız. O zaman ne yapacaksınız? Programcıları mı arayacaksınız.? Bunu yapan programcı da bu işe bakmıyor veya ayrılmış olabilir. Bu durumda kendinize güveneceksiniz. Çünkü sizin bir çalışmanız vardır. Bu amatörce de olsa sizi yarı yolda bırakmayacaktır. Umarım bu sitede eklediğim dosya ve bilgiler, kullanıcılara ve ziyaretçilere yararlı olur. Saygılarımla... İdris SERDAR

You may also like...

Bir cevap yazın