LET işlevi – Excel 365

LET işlevi – Excel 365

Excel’de uzun formüllerle çalışırken karmaşık formüllerin okunmasını kolaylaştıran tanımlanmış alan adlarından yararlanırız.

Microsoft bir adım daha ileri gidiyor ve hesaplamalara ve değerlere doğrudan bir formül içinde ad atamaya izin veriyor. Esasen kavram, Ad Yöneticisi’ndeki hücreleri, aralıkları ve formülleri adlandırmakla aynıdır. LET işlevini farklı kılan, bildirilen adların yalnızca belirli bir formül kapsamında var olması ve başka hiçbir yerde bulunmamasıdır.

LET işlevi, herhangi bir programlama dilindeki değişkenler gibi çalışır. Elektronik tablo verilerini çeşitli şekillerde yönetmek için bu basit işlev kullanabilir.

– Karmaşık formülleri yönetmeyi kolaylaştırır.

– Hesaplamaların okunmasını ve anlaşılmasını kolaylaştırır.

– Açıklayıcı adlarla karmaşık formülleri hatırlamasını sağlar.

– Excel bir formülü bir kez hesaplayıp verilen ada atadığından elektronik tabloların daha iyi performans göstermesini sağlar.

Söz dizimi:

LET(name1, name_value1, calculation_or_name2, [name_value2, calculation_or_name3…])

Veya

LET (name1, name_value1, [name2], [name_value2], …, calculation)

İkisi de aynı şeydir.

Name1  (gerekli) – atanacak ilk ad. Bir harfle başlamalıdır.

Name_value1 (gerekli) – ad1’e atanan değer veya hesaplama.

Name2 / name_value2(isteğe bağlı) – ikinci ad ve değer.

Calculation (gerekli) – atanan adları ve değerleri kullanan bir hesaplama.

İşlev, 126 adede kadar ad/değer çiftini işleyebilir.

Basit bir anlatımla işin özü:  x*y ifadesinde x ve y olmak üzere iki değişkenimiz var . 3 değerini x’e , 6 değerini y’ye atayalım ve birbiri ile çarpalım, sonuç 18

 

Dosya:

let işlevi

admin

Kamuda, yurt içi ve yurt dışı görevlerde 37 yıl çalışmamın ardından 2013 yılında emekli oldum. 1989 yılında hem bilgisayarla ve hem de Lotus123 tanıştım. İşlerimi yapmada pek çok programdan yararlandım. En son Microsoft Office ile devam ettim. Çalışma hayatımda, Microsft Office bana çok yardımcı Olmuştur. Özellikle Excel ile ve Acces ile veri tabanlarımın tutulmasından analizlerine kadar, Word ile yazışmalarımın yapılmasında, sunumlarım için ise Power Point etkin araçlar olmuştur. Excel, bana çalışmalarımda etkin, doğru ve hızlı sonuçlar elde etmemi sağlamıştır. Çalışma hayatımda bu durum, Bilgi İşlem Bölümünün bana sağlayamayacağı kadar kolaylıklar ve en önemlisi bana hazır olarak gelen programları test etme ve kullanabilirliklerinin ortaya çıkarılmasında oldukça yararları olmuştur. Yılların bana verdiği bu deneyimlerle ve değişik alanlarda üyesi olduğum sitelerden gelen sorulara verdiğim yanıtlarla oluşturduğum çalışmalarımı paylaşmaya çalışıyorum. Bu konuda hep fikrim sorulmuştur. Nasıl bir yol izlenmesini önerirsiniz gibi. Önerim şu; İşinizi iyi, doğru ve hızlı yapmak mı istiyorsunuz? O zaman bu tür ofis programlarını iyi kullanmaya bakınız. Kimse sizden programcı olmayı beklemiyor. Programcılar da kafanızdaki problemi ve işinizi tam olarak bilemeyeceklerinden size üretilen programlar; arzu ettiğiniz biçimde olmayabilirler. Yine programcılar programlarını yapsınlar. Ancak, programda bir hata veya arıza olduğunda hazırlıklı değilseniz., yarı yolda kalırsınız. O zaman ne yapacaksınız? Programcıları mı arayacaksınız.? Bunu yapan programcı da bu işe bakmıyor veya ayrılmış olabilir. Bu durumda kendinize güveneceksiniz. Çünkü sizin bir çalışmanız vardır. Bu amatörce de olsa sizi yarı yolda bırakmayacaktır. Umarım bu sitede eklediğim dosya ve bilgiler, kullanıcılara ve ziyaretçilere yararlı olur. Saygılarımla... İdris SERDAR

You may also like...