Peş Peşe (Arka Arkaya) İskonto ve Tersi

Peş Peşe (arka arkaya) İskonto ve Tersi

 

PEŞ PEŞE İSKONTO VE TERSİ
Arka arkaya yapılan iskontoların tek formülle hesaplanmasıaçıklanacaktır.

A ana para, iskonto oranları eşit ve buna t dersek; İskonto sayısı da n ise;

Formül A*(1-t)^n   olur.

Eğer iskonto oranları eşit değilse, yani t1, t2, t3 gibi ise;

Formül A*(1-t1)*(1-t2)*(1-t3)*(1-t4)*(1-t5)  gibi şeklinde gider.

İşlemin tersi: yani iskontulu değer ile iskonto oranları verildiğinde anaparayı bulmak için:

A=İskontolu değer/((1-t1)*(1-t2)*(1-t3)*(1-t4)*(1-t5)) şeklinde giden bir formül kullanılır.

İşin içine KDv girerse;

A=(İskontolu değer+KDV)/((1-t1)*(1-t2)*(1-t3)*(1-t4)*(1-t5)*(1+KDV))  olur.

 

Dosya:

arkarkaya iskonto

admin

Kamuda, yurt içi ve yurt dışı görevlerde 37 yıl çalışmamın ardından 2013 yılında emekli oldum. 1989 yılında hem bilgisayarla ve hem de Lotus123 tanıştım. İşlerimi yapmada pek çok programdan yararlandım. En son Microsoft Office ile devam ettim. Çalışma hayatımda, Microsft Office bana çok yardımcı Olmuştur. Özellikle Excel ile ve Acces ile veri tabanlarımın tutulmasından analizlerine kadar, Word ile yazışmalarımın yapılmasında, sunumlarım için ise Power Point etkin araçlar olmuştur. Excel, bana çalışmalarımda etkin, doğru ve hızlı sonuçlar elde etmemi sağlamıştır. Çalışma hayatımda bu durum, Bilgi İşlem Bölümünün bana sağlayamayacağı kadar kolaylıklar ve en önemlisi bana hazır olarak gelen programları test etme ve kullanabilirliklerinin ortaya çıkarılmasında oldukça yararları olmuştur. Yılların bana verdiği bu deneyimlerle ve değişik alanlarda üyesi olduğum sitelerden gelen sorulara verdiğim yanıtlarla oluşturduğum çalışmalarımı paylaşmaya çalışıyorum. Bu konuda hep fikrim sorulmuştur. Nasıl bir yol izlenmesini önerirsiniz gibi. Önerim şu; İşinizi iyi, doğru ve hızlı yapmak mı istiyorsunuz? O zaman bu tür ofis programlarını iyi kullanmaya bakınız. Kimse sizden programcı olmayı beklemiyor. Programcılar da kafanızdaki problemi ve işinizi tam olarak bilemeyeceklerinden size üretilen programlar; arzu ettiğiniz biçimde olmayabilirler. Yine programcılar programlarını yapsınlar. Ancak, programda bir hata veya arıza olduğunda hazırlıklı değilseniz., yarı yolda kalırsınız. O zaman ne yapacaksınız? Programcıları mı arayacaksınız.? Bunu yapan programcı da bu işe bakmıyor veya ayrılmış olabilir. Bu durumda kendinize güveneceksiniz. Çünkü sizin bir çalışmanız vardır. Bu amatörce de olsa sizi yarı yolda bırakmayacaktır. Umarım bu sitede eklediğim dosya ve bilgiler, kullanıcılara ve ziyaretçilere yararlı olur. Saygılarımla... İdris SERDAR

You may also like...

2 Responses

 1. ozan dedi ki:

  Selamlar,
  Benim sorum bu konuya çok benziyor. A1 hücresine girdiğim değer 0-9 arasında ise B1 hücresindeki katsayı ile çarpacak, A1 Hücresine girdiğim değer 9-49 arasında ise B2 Hücresi ile çarpacak, A1 Hücresine girdiğim değer 50-99 arasında ise B3 hücresi ile çarpacak.
  Kısacası önce A1”e girilen değer önce hangi aralıkta olduğu belirlenecek ardından bu aralığa göre de ilgili hücre ile çarpılacak.

 2. Mustafa dedi ki:

  KDV dahil iskontolu işlemlerde formül ;
  A=(İskontolu değer+KDV Tutarı)/((1-t1)*(1-t2)*(1-t3)*(1-t4)*(1-t5)*(1+KDV Oranı))
  yada
  A=(KDV dahil İskontolu değer)/((1-t1)*(1-t2)*(1-t3)*(1-t4)*(1-t5)*(1+KDV Oranı))
  tanımlansa daha derli toplu olur. KDV ‘li işlem yapılırken KDV tutarından mı KDV Oranından mı işlem yapılacağının belirtilmesi karışıklığı önlemiş olur.

Bir yanıt yazın