Sadeleştirme

Sadeleştirme

Dosya:

sadeleştirme

admin

Kamuda, yurt içi ve yurt dışı görevlerde 37 yıl çalışmamın ardından 2013 yılında emekli oldum. 1989 yılında hem bilgisayarla ve hem de Lotus123 tanıştım. İşlerimi yapmada pek çok programdan yararlandım. En son Microsoft Office ile devam ettim. Çalışma hayatımda, Microsft Office bana çok yardımcı Olmuştur. Özellikle Excel ile ve Acces ile veri tabanlarımın tutulmasından analizlerine kadar, Word ile yazışmalarımın yapılmasında, sunumlarım için ise Power Point etkin araçlar olmuştur. Excel, bana çalışmalarımda etkin, doğru ve hızlı sonuçlar elde etmemi sağlamıştır. Çalışma hayatımda bu durum, Bilgi İşlem Bölümünün bana sağlayamayacağı kadar kolaylıklar ve en önemlisi bana hazır olarak gelen programları test etme ve kullanabilirliklerinin ortaya çıkarılmasında oldukça yararları olmuştur. Yılların bana verdiği bu deneyimlerle ve değişik alanlarda üyesi olduğum sitelerden gelen sorulara verdiğim yanıtlarla oluşturduğum çalışmalarımı paylaşmaya çalışıyorum. Bu konuda hep fikrim sorulmuştur. Nasıl bir yol izlenmesini önerirsiniz gibi. Önerim şu; İşinizi iyi, doğru ve hızlı yapmak mı istiyorsunuz? O zaman bu tür ofis programlarını iyi kullanmaya bakınız. Kimse sizden programcı olmayı beklemiyor. Programcılar da kafanızdaki problemi ve işinizi tam olarak bilemeyeceklerinden size üretilen programlar; arzu ettiğiniz biçimde olmayabilirler. Yine programcılar programlarını yapsınlar. Ancak, programda bir hata veya arıza olduğunda hazırlıklı değilseniz., yarı yolda kalırsınız. O zaman ne yapacaksınız? Programcıları mı arayacaksınız.? Bunu yapan programcı da bu işe bakmıyor veya ayrılmış olabilir. Bu durumda kendinize güveneceksiniz. Çünkü sizin bir çalışmanız vardır. Bu amatörce de olsa sizi yarı yolda bırakmayacaktır. Umarım bu sitede eklediğim dosya ve bilgiler, kullanıcılara ve ziyaretçilere yararlı olur. Saygılarımla... İdris SERDAR

You may also like...

4 Responses

  • Ergün POYRAZ dedi ki:

   Hoca, sadeleştirme işlemini şu şekilde nasıl yapabilirim?

   1.sayı:160.000
   2.sayı:5.000

   Sonuca direkt 32 veya 32/1 yazmasını istemiyorum. Sıfırları sadeleştirip 160/5 olarak sonucu vermesini istiyorum, bunu excel’de yapabilir miyiz?

   • admin dedi ki:

    A1 hücresinde 160.000
    A2 hücresinde 5.000 varsa;

    Herhangi bir hücreye aşağıdaki formülü girin.

    =A1/10^(MIN(INT(LOG(A1));INT(LOG(A2))))&”/”&A2/10^(MIN(INT(LOG(A1));INT(LOG(A2))))

    Türkçelerini siz bulursunuz artık.

    • Ergün POYRAZ dedi ki:

     Hocam çok teşekkür ederim. Bir çok kişi bu şekilde olmaz dedi… Bende olmaz diye bir şey yok, en fazla biraz daha komplex formül olur diye karşılık verdim.. Tekrar teşekkür eder çalışmalarınızda başarılar dilerim.

     Bu arada yukarıdaki formülde yer alan ”/” işaretini excel tanımıyor tanıdığı format şu ” formülün Türkçe karşığı da bu:

     =A1/10^(MİN(TAMSAYI(LOG(A1));TAMSAYI(LOG(A2))))&”/”&A2/10^(MİN(TAMSAYI(LOG(A1));TAMSAYI(LOG(A2))))

Bir cevap yazın